Skip to content Skip to footer

1 Aralık 2010 günü CNN Türk Ana Haber Bülteninde Dünya AIDS Günü olması nedeniyle Taksim Meydan’dan canlı yayında bağlanılan Nejat Ünlü; Dünya ve Türkiye’deki duruma değindi. Sağlık Bakanlığı’ndan ve karar vericilerden HIV’in yayılımını engelleyecek ve HIV pozitiflerin sahip oldukları hakları ayrımcılığa uğramadan kullanabilmeleri için iyileştirmelere ihtiyaç olduğunu vurguladı.Telefonla bültene bağlanan HIV ile yaşayan O.K; yanlış bilgilerden ve önyargılardan dolayı iş yerinde yaşadığı damgalanmayı anlattı. İşvereniyle HIV statüsünü paylaşması sonucu işten çıkarılan O.K Türkiye’de işe iade davası açıp kazanan ilk kişi olduğunu paylaştı.

Kanal 9’un konuğu olduk…

3 Aralık 2010 günü Kanal 9’da canlı yayımlanan “Yaşama Dair” programına konuk olduk. Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Nejat Ünlü’nün katıldığı programda HIV/AIDS’in sosyal boyutuna ilişkin açıklamalarda bulundu. HIV ile yaşayanların sağlık kuruluşlarında daha fazla görünür oldukları için ayrımcılığa uğradıkları, iş yerlerinde de kişilerin deşifre olmalarından dolayı yine benzer durumların yaşandığına dikkat çekti.

Telefonla bağlanan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim görevlisi Prof. Dr. Deniz Gökengin; Türkiye’deki vaka sayıları, HIV’ın bulaş ve bulaşmama yolları hakkında bilgi verirken HIV’in her kesimden insanı etkilediğine değindi.

TRT’de Haber Merkezindeydik…

14 Aralık 2010 günü TRT Haber’e Dernek Başkanı Nejat Ünlü konuk oldu, 6 yıldır HIV ile yaşayan Kız Kulesiii programa telefonla bağlandı…

Nejat Ünlü Pozitif Yaşam Derneği çalışmalarına ve HIV/AIDS konularına değinirken, 6 yıl önce HIV tanısı alan  Kız Kulesiii başarılı tedaviler sayesinde yaşantısına sağlıklı bir şekilde devam ettiğini anlatırken; “HIV testine pozitif bakın. Teste gitmekten ve test olmaktan korkmayın. HIV uzun yıllardır ölümcül değil, kronik bir durum” diyerek dinleyicileri teste gitmeleri yönünde teşvik etti.

Kasım ve Aralık 2010 aylarında medyada görünürlüğümüz

Gazete    57
İnternet    79
TV    28
Dergi     1
Radyo     7