Skip to content Skip to footer

27 Nisan 2010 Salı günü, Çin hükümeti HIV/AIDS’le, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ve leprosi ile yaşayan kişilerin ülkeye girişini engelleyen 20 yıllık yasağın kaldırıldığını duyurdu.

Salı günü Çin danıştayı tarafından yayınlanan bildiriye göre, hükümet bu hastalıklar hakkında daha fazla bilgi elde ettikten sonra, giriş yasağın bu hastalıkların önlenmesi ve kontrol edilmesi bakımından çok kısıtlı bir etkiye sahip olduğuna kanaat getirdi. Aksine, bu yasak çeşitli uluslararası aktivitelere ev sahipliği yaparken ülke için olumsuzluklar yaratıyordu.

Bu revizyon Şankay Dünya Fuarı’nın açılışından günler öncesinde yapıldı. Çin hükümeti bu yasağı daha önce de çeşitli büyük ölçekli etkinliklerden önce, örneğin 1990’da Pekin Asya Oyunları, 1995’de Dördüncü Dünya Kadın Konferansı ve 2008’de Pekin Olimpiyatları öncesinde geçici süreliğine kaldırmıştı.

Çin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Mao Qun’an, bu yasağın kaldırılmasına yönelik çalışmaların aslında yıllar önce başladığını bildirdi. Bakanlık Pekin Olimpiyatlarından beri bu yasağın kaldırılması gerekliliğini savunuyordu. Yasağın kaldırılması için gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi ise birkaç yıl daha aldı.

1980’lerde bu yasağın konmasında Sınır Karantina Kanunu ile Yabancıların Giriş ve Çıkışlarını Kontrol Kanunu hakkındaki düzenlemelerin değişmesi etkili olmuştu.

Yapılan açıklamaya göre, önceki yasak, ‘HIV/AIDS ve diğer hastalıklar hakkında sınırlı bilgi olması’ dolayısıyla konmuştu.

Qingdao Üniversitesi’nde tıp profesörü ve HIV’le yaşayan bireyler için savunuculuk hareketlerinin öncüsü olan Zhang Beichuan, bu gelişmenin çok önemli olduğunu söyledi.

Beichuan, ‘Önceleri Çin, HIV/AIDS’i ahlaksız bir yaşam biçimiyle ilişkili ve dışarıdan ithal bir hastalık olarak görüyordu. Ama şimdi hükümet durumu halk sağlığı perspektifinden ele alıyor.’ diye konuştu.

He Tiantian, 30’lu yaşlarında HIV’le yaşayan ve AIDS aktivisti olan bir kadın, ‘Bu revizyon bize umut verdi; çünkü HIV’le yaşayanların hakları için yıllardır savunuculuk yapıyoruz ve şimdi tüm bunları boşu boşuna yapmadığımızı biliyoruz’ dedi. ‘Yine de ayrımcılığın sona erdirilmesi zaman alıyor. Ama hükümetin tutumundaki değişim halkın da HIV’le yaşayanlara yönelik tutumlarının değişmesine yardımcı olacak’ diye ekledi.

Çin Sağlık Bakanlığı’na gore, Ekim 2009 itibariyle Çin’de HIV ile yaşayan kişi sayısının 740 bine ulaştığı tahmin ediliyor. İlk vakanın bildirildiği 1985 yılından beri 49 bin 845 kişinin ise AIDS’ bağlı nedenlerden hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Yayınlanan bildiride, bu yasağın kaldırılmasının Çin’de hastalığın artışına sebep olmayacağı; çünkü bilimsel araştırmaların günlük sosyal temasla enfeksiyonun bulaşmadığını kanıtladığı da söyleniyor.

HIV/AIDS genellikle kan yolu ile, cinsellik yolu ile ve anneden bebeğe geçiyor. Leprosi ise genellikle cilt yaralanmaları ile bulaşıyor.

Hükümet ayrıca, zihinsel hastalıklar ve tüberküloz ile ilgili mevcut ülkeye giriş yasağının kapsamını da daraltıyor ve yalnızca ‘ciddi zihinsel hastalıkları olanlar’ ile bulaşıcı tuberkuloz hastalarına sınırlama getiriyor.

Yapılan açıklamaya göre, tüm tüberküloz hastalıklarının bulaşıcı olmadığı ve zihinsel hastalıkları olan kişilerin ülkenin sosyal düzenine ve bireysel güvenliğe zarar vermeyeceği bildirildi.

İstatistiklere göre şu anda dünyada 110 ülkede ve bölgede, HIV/AIDS ile yaşayanların ülkeye girişlerine yönelik herhangi bir yasak yok. Amerika Birleşik Devletleri ve Kore Cumhuriyeti ise Ocak ayında mevcut yasaklamaları kaldırdılar.