Skip to content Skip to footer

13- 14 Mayıs’ta Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği’nin ev sahipliğinde Garajistanbul’da düzenlenen Yaşayan Kütüphane’de kitap olarak yer aldık. Toplam 375 okuyucu 219 okuma yaptı. Kapılarını ilk defa sokakta açan Kütüphane, kendi tarihinde de bir ilki gerçekleştirdi. Farklı gençlik örgütlenmelerinden gelen ve kendi Kütüphanelerini organize etmeyi hedefleyen potansiyel kütüphanecileri de ağırlayan Kütüphane 13:00 – 18:00 saatleri arasında açık kaldı.

Yaşayan Kütüphane:

–          İnsan haklarına ve insan onuruna saygıyı teşvik eden bir araçtır.

–          Kişilere ve gruplara karşı ayrımcılığa yol açan önyargılarla ilgili farkındalık yaratmayı ve yapıcı diyaloglara olanak sağlamayı amaçlar.

–          Günlük hayatta pek fazla bir araya gelme fırsatı bulamayan insanları, kişisel deneyim paylaşımına dayalı bir düzlemde buluşturur.

–          Kitapları; bir takım etnik, kültürel, mesleki, dini, sağlık, cinsel kimlik, vb. özellikleri nedeniyle, toplumda, haklarında önyargılar bulunan ve bu önyargılar nedeniyle zaman zaman ve muntazaman ayırımcıkla karşı karşıya kalan kişilerdir.

–          Okuyucusunun zihnindeki “yabancı”yla, zamansal ve mekansal olarak yapılandırılmış ancak serbest olan bir ortamda tanışmasını sağlar.

Yaşayan Kütüphane bir magazin etkinliği, kitapların özel hayatlarının ifşa edildiği bir yer, kariyer tanıtım alanı, danışmanlık merkezi, psikoterapi merkezi, kurum tanıtım yeri, kar amacı güden bir etkinlik ve bir grubun, kültürün, vs. temsil edildiği bir alan değildir.

Bilkent’te ‘de HIV pozitif kitap olduk…

29-30 Nisan 2010 tarihlerinde Bilkent Üniversitesi Kültür ve İletişim Topluluğu (KİT) tarafından “Bahar Şenlikleri” kapsamında düzenlenen Yaşayan Kütüphanede HIV pozitif kitap olduk. 2 kişi olarak yer aldığımız kütüphanede Bilkent Üniversitesi öğrencileri ile buluştuk. Yaşayan kütüphanede ‘canlı kitap’ okuyan öğrencilerin yanı sıra öğretim görevlileri de okuyucularımız arasındaydı. Bilkent’te ilk Yaşayan Kütüphane olması nedeniyle etkinliği düzenleyen üniversiteli gençler oldukça çok çalıştılar.