Skip to content Skip to footer

Pozitif Yaşam Derneği geçtiğimiz günlerde basında ‘AIDS heteroseksüeller arasında yayılmıyor’ başlığıyla çıkan ve yanlış yorumlar içeren haberlerle ilgili açıklık kazandırmak üzere aşağıdaki metni hazırlamıştır.

Sözü geçen haberin orijinali, Independent gazetesinde 08.06.2008 tarihinde yayınlanmıştır. Habere; bu linkten ulaşabilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü’nün HIV/AIDS departmanı başkanı Kevin De Cock gazeteye verdiği röportajda HIV salgınının Afrika kıtası dışında olan bölgelerde heteroseksüeller arasında yayılım göstermediğini ifade etmiştir.

Bu ifade, HIV ”salgın boyutuyla” heteroseksüelleri tehdit etmiyor anlamındadır, heteroseksüel kişilere bulaşmaz anlamı taşımamaktadır. Üstelik medyamızda  ‘heteroseksüel çiftler arasında AIDS yayılmıyor” ifadesi yer almıştır. Cock’un açıklamalarının hiçbir yerinde  ”heteroseksüel çift” ifadesi yoktur.

Yine de epidemiyolojist (salgın hastalık uzmanı) Kevin De Cock, yaptığı açıklamanın kamuoyu tarafından yanlış yorumlanma ihtimalini de düşünerek daha dikkatli beyanda bulunması gerekirdi. Pozitif Yaşam Derneği olarak açıklamaların talihsiz olduğunu düşünüyoruz.

Bunun da ötesinde Türk basınında çıkan tercüme ve yorum hataları, zaten korunma bilinci düşük olan toplumumuzu daha da riski davranışlara yönlendirmiştir. İnternet haber sitelerinde konuyla ilgili yapılan yorumlar da bu haberin kamuoyu tarafından nasıl yanlış algılandığının göstergesi olmuştur.

Korunmasız yapılan her tür (heteroseksüel, homoseksüel) ilişki, HIV/AIDS bulaşma riski taşımaktadır.

Pozitif Yaşam Derneği