Skip to content Skip to footer
Pozitif Yaşam Derneği ve Esenkitap 6 aylık bir çalışmanın sonucunda yıllardır düş olarak kalmış bir projeyi hayata geçiriyorlar.

Türk edebiyatının ilk çok yazarlı özgün HIV pozitif öyküler kitabı; Bana Bi’Şey Olmaz!

Özlem Özdemir, Engin İnan ve Arda Karapınar’ın özverili çabaları ve özgün öyküler yazan tüm yazarların değerli katkılarıyla Türk Edebiyatında HIV/AIDS olgusunu ilk kez pozitif bir dille ele alan kitap, önce kitap fuarında ardından tüm kitapçılarda okurla buluşacak.

Projenin hayata geçmesinden emeği olan herkese ve tüm yazarlara Pozitif Yaşam Derneği adına teşekkür ediyoruz.

HIV ve AIDS. Hayatımıza girdiği ilk günden bu yana ahlaksızlıkla, dramla, ölümle ama hep ötekiyle anılan bir virüs, bir tıbbi sendrom.

Edebiyat ve sanat ortamımız bu konu hakkında neredeyse yok denecek kadar az yapıt verdi bugüne kadar. Bu az sayıdaki yapıtın tamamı ise yine aynı bakış açısıyla HIV’i bir yana toplumu bir yana koymak yolunu seçerek, virüsün sadece belli grupların meselesi olduğu savını güçlendirdi. Oysa artık bütün Dünya biliyor ki; HIV’de diğer tüm virüsler gibi herkesi etkileyebilecek, düzenli tedaviyle AIDS’e dönüşmeyen ve hiçbir şeyden vazgeçilmesini gerektirmeyen, ahlaki değil tıbbi bir durum.

Bu kitapta kimileri ilk kez öykü yazan yazarlar, HIV pozitifleri toplumdan ayrı bireyler gibi konumlamadan hem onların hem de toplumun tutumunu anlamaya ve söz konusu HIV olunca belki de ilk kez empati yapacak okura ‘bana bi’şey olmaz’ dedirtmemeye çalıştılar. Bütün yazarların lk kez HIV hakkında yazdığı düşünüldüğünde, bu geç kalmış çabanın zorluğu ve değeri bir kez daha anlaşılacaktır.

HIV tanımlanalı otuz üç, Türkiye’de ilk AIDS vakası görüleli yirmi dokuz, virüsü ölümcül olmaktan çıkarıp kronik taşıyıcılık seviyesine indiren etkin tedavi bulunalı on sekiz yıl oluyor. Elinizdeki kitap Türkiye’de HIV/AIDS konusunu tamamen pozitif bir dille ele alan ilk kitap!

“Bana Bi’Şey Olmaz! HIV Pozitif Öyküler” Kitabı İstanbul Kitap Fuarında imza günü ve bir panelle okuyucularına merhaba diyecek. 16 Kasım Pazar günü Saat 12:00 – 12:45 arasında “Öykülerde HIV Pozitif Olmak” isimli panel gerçekleştirilecek ardından 13:00-14:00 arasında Esen Kitap alanında İmza günü yapılacak.Konuya duyarlı herkesi bekliyoruz.

*Esen Kitap Standı 10. Salon 203 A