Skip to content Skip to footer

14-16 Ocak 2011 tarihlerinde Ankara’da Sivil Toplumu Geliştirme Merkezi ve Olof Palme Merkezi’nin ortaklaşa yürüttüğü program kapsamında “Ayrımcılık  Çalışma Ziyareti”ne Pozitif Yaşam Derneği İzmir Destek Birimi sorumlusu Cem METE katıldı.

Çeşitli illerden Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin katıldığı eğitim modülünün ilk gününde Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Sosyal Psikoloji A.B.D. öğretim üyesi Prof. Dr.  MELEK GÖREGENLİ’ nin ayrımcılık ile ilgili sunumu yapıldı.

Toplumun büyük bir bölümünün farklı ya da ortak sebeplerden dolayı ayrımcılığa maruz kaldığı ve ayrımcılığa uğrayan grubun da ayrımcılık yapabildiğinin üstünde duran Göregenli; toplumsal farkındalığı arttırmanın, ayrımcılığı azaltmanın en etkin yolu olduğunu belirtti.

İkinci gün; Sivil Toplum Kuruluşlarını bir araya getirmek ve faaliyet konularında karşılıklı bilgi aktarımında bulunmak üzere Ankara’da faaliyet gösteren; Radyo Shema, Uluslararası Af Örgütü, Kadın Dayanışma Vakfı, İnsan Hakları Derneği ve Pembe Hayat olmak üzere çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının ofislerine ziyaretler gerçekleştirdik.

Modülün son günü Toplumsal cinsiyet atölyesindeydik. Toplumda kadın ve erkeğe yüklenen rollerin doğuştan değil toplum tarafından verilen roller olduğu ve cinsiyete yönelik ayrımcılığın temelini oluşturduğu üstünde duruldu. Hakların cinsiyete, cinsel yönelime değil insan olma özelliğine bağlı haklar olduğu konusunda devam eden oturum katılımcılarla oluşturulan gruplarda; iş başvurusunda “kadına karşı uygulanan ayrımcılığın” çözümlemesi yapılarak tamamlandı.