Skip to content Skip to footer

Akdeniz Üniversitesi öğrencileri, AIDS’e karşı ön yargıları engellemek amacıyla yürüyüş düzenledi.    Konyaaltı Caddesi’ndeki Atatürk Parkı önünde toplanan öğrenciler, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla hazırladıkları ”HIV/AIDS değil, ön yargılar öldürür”, ”HIV pozitifliler evlenebilir”, ”Sevgi herkesin hakkı” dövizleri açarak Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtiler.

Davullar ve ziller çalarak yürüyen öğrenciler, vatandaşlara AIDS’le ilgili bilgilendirici broşürler dağıttılar.

Cumhuriyet Meydanı’nda grup adına hazırlanan bildiriyi öğrencilerden Hayat Ekici ve Utku Basın okudu. Bildiride gençlerin HIV ve AIDS’in var olduğu bir dünyaya gözlerini açtıkları belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

”Gelecek 24 saatte 7 bin 400’den fazla insan HIV ve AIDS ile tanışacak ve bunların yarısına yakını 25 yaşın altındaki gençler olacaktır.  Ülkemizde her 10 gençten yalnızca biri HIV ve AIDS hakkında kendilerini koruyabilecek bilgiye sahiptir. Üstelik her iki gençten biri HIV ile yaşadığını bildikleri biriyle ayna odayı, sınıfı paylaşmaktan korkmaktadır.

Gençlerin, HIV ve AIDS de dahil olmak üzere tüm cinsel sağlık ve üreme sağlığı konularında eğitime ve bilgile erişme hakkı hiçbir gerekçe arkasına sığınmaksızın sağlanmalıdır.”