Skip to content Skip to footer
Destek merkezimiz hafta içi her gün 09.00 / 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
0850 888 05 39
Danışma Hattı
0216 418 10 61

AIDS DEMEKTEN VAZGEÇ

1980’li yıllarda enfeksiyona dair kullanılmaya başlanan ilk tanım olan AIDS’e (Edinilmiş Bağışıklık Yetmezlik Sendromu) enfeksiyona dair tüm önyargılar ve nefret söylemleri atfedilmiştir. Medya yayınları başta olmak üzere çok uzun yıllar, Türkiye’de hala enfeksiyona dair her şey AIDS tanımıyla anlatılmakta ve damgalama bu kavram üzerinden her gün yeniden üretilmektedir.

AIDS, HIV enfeksiyonunun tedavi edilmemesi halinde bağışıklık sisteminin işlevini yerine getiremediği ve fırsatçı enfeksiyonların ortaya çıktığı bir evredir. Oysa toplumsal algıda AIDS HIV ile enfekte olan bireylerin hastalığı olarak belirginleşmekte ve doğrudan ölümle eşleştirilmektedir. Aynı zamanda bulaştırıcılık özelliği üzerinden HIV ile yaşayan bireylerin sosyal izolasyona maruz bırakılmasına neden olmaktadır.

AIDS bir hastalık değil, HIV enfeksiyonunun tedavi edilmemesi durumunda bireylerin karşılaştıkları bir evredir. HIV ile enfekte olan kişiler AIDS değil HIV ile yaşayan sağlıklı bireylerdir. AIDS evresinde HIV ile yaşayan bireyler ölüme mahkûm değil, tedavi edilebilir ve sağlıklı günlerine geri dönebilir.

HIV tedavisinin erişilebilir olduğu ülkelerde AIDS evresinde HIV vakalarının bildirim oranları ciddi oranda düşmüştür. HIV enfeksiyonu ve AIDS evresinde görülen enfeksiyonlar nedeniyle ölümler azalmıştır. Tedavi AIDS evresinde HIV ile yaşayan bireylerin bu evreden çıkmalarını ve sağlıklı yaşamalarını sağlamaktadır.

Hacettepe Üniversitesi ve Başkent Üniversitesinin yaptığı farkındalık araştırması sonuçlarına göre toplumun %77’si HIV enfeksiyonuna dair bir şey bilmiyor. Ancak bugün AIDS hakkında herkesin doğru olmayan, güncel bir kaynağa dayanmayan, çoğunlukla damgalama ve önyargıların meşrulaştırıldığı gazete, TV, internet yayınlarından kaynaklı fikirleri bulunmaktadır.

AIDS kavramı üzerine atfettiğimiz anlamlar AIDS evresinde olsun veya olmasın HIV ile yaşayan bireylerin sosyal yaşamlarını olumsuz etkilemeye devam etmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında bilimsel kaynaklarda olduğu gibi enfeksiyonu anlatmak için AIDS değil HIV’in kullanımının yaygınlaştırılmasını, AIDS’e atfedilen damgalama ve önyargıların kırılmasını önemsiyoruz.

Ancak unutulmamalıdır ki tedaviye erişimin mümkün olmadığı ülkelerde HIV enfeksiyonu AIDS evresine gelerek insanların ölmelerine neden olmaya devam etmektedir. AIDS evresinde HIV ile yaşayan bireylerin tedaviye erişim hakları, ucuz ve erişebilir tedavi olanaklarının herkese eşit sunulması temel hedefimizdir.