Skip to content Skip to footer

Pozitif Yaşam Derneği 5 Ekim Paylaşım toplantısı

Küresel Fon desteği ve Sağlık Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde yürütülen Hiv/Aids Önleme ve Destek Programı dahilinde, faaliyete geçen Pozitif Yaşam Destek Merkezi’nin program çerçevesinde yapılan çalışmalarının sonuçları, 5 Ekim 2007 de Taksim Hill Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantı Sağlık Bakanlığı yetkilileri, akademisyenler, sağlık çalışanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, basın, özel sektör temsilcileri, PYD üyeleri ve gönüllülerinden oluşan yaklaşık 60 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Toplantı akışında Merkezin faaliyetlerinin, proje ekibi ve danışmanları tarafından detaylı olarak paylaşımı ve bu dönemde tespit edilen sorunların ve oluşturulan DESTEK modelinin paylaşımı yapıldı. Toplantıda ayrıca Dr. Peyman Altan, Sağlık Bakanlığı’nın Hiv/Aids Önleme ve Destekleme Programı’nda yürütülen projeleri anlattı. Ayrıca, Pozitif Yaşam Destek Merkezi’nin 2007-2008 çalışmalarını destekleyen Açık Toplum Enstitüsü’nden Gökçe Tüylüoğlu da kısa bir konuşma yaptı. Pozitif Yaşam Derneği yönetim kurulu başkanı Nejat Ünlü’nün derneğin çalışmalarını anlattığı sunumunu takiben, Proje Koordinatorü Arzu Kaykı ve Merkez Yöneticisi Tekin Tutar merkez faaliyetleri ile ilgili çalışmalarını  ve çözüm önerilerini sundular. Pozitif Yaşam Destek Merkezi danışmanları Uzm.Psikolog Murat Yüksel, Enfeksiyon Doktoru Dilek Mamçu, Beslenme Uzmanı Ayşegül Bahar ve Avukat Habibe Kayar bir yıllık çalışmalarının sonuçlarını paylaştılar. HIV’le yaşayanların her konuda başvurabilecekleri ve destek alabilecekleri Pozitif Yaşam Destek Merkezi, hizmete başladığı Ağustos 2006’dan bu yana 200ü aşkın sayıda HIV pozitif kişi ve yakınına toplam olarak 1200 hizmet ulaştırdığı paylaşıldı.

Toplantının tartışma oturumunda uzman doktorlar özellikle HIV ile yaşayan kişilerin tanıyı kabullenmesi, psikolojik sorunları atlatması ve tedaviyi kabullenip uyumlu bir şekilde sürdürmesi için DESTEK çalışmalarının son derece önemli olduğunu ve PYD’nin geçen sürede bu konuda örnek bir model oluşturduğunu vurguladılar. PYD’den danışmanlık alan kişiler DESTEK hizmetlerinin hayatlarına katkılarını paylaştılar. Tartışma oturumunda özellikle bu destek hizmetlerinin Türkiye çapında yaygınlaştırılması gerekliliği vurgulandı.

Alanda yapılan diğer destekleyici faaliyetlere de değinilerek, Prof. Dr. Selma Karabey İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı bölümünde eğitim programına ekledikleri HIV/AIDS’e sosyal yaklaşım çalışmasından, yine Prof. Dr. Serdar Çintan İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde PYD ile yapılan seminerlerin başarısı ve bunun sonucunda ders programındaki değişimleri paylaştılar.

Pozitif Yaşam Destek Merkezi, Açık Toplum Enstitüsü desteği ile hizmetlerini 2008 yılında da sürdürmeye devam edecek.