E-bültenimizi düzgün görüntüleyemiyorsanız eğer tıklayınız

Bültenimizdeki konu başlıkları:

* HIV/AIDS için Mum Işığı Etkinliği Yapıldı!
* Artık HIV Pozitifler de Gemi Adamı Olabiliyor!

* “Kadın Dayanışma Toplantısı”nda buluştuk…

* GapGenç Festival 2011’e Katıldık
* Tüm annelerin anneler gününü kutluyoruz!

* Malta’da düzenlenen HIVTRI Konferansı’na katılıyoruz…

* İsparta’da Süleyman Demirel Üniversitesindeydik

* Pozitif Yaşam Derneği Destek Merkezi; Nisan 2011 Hizmetleri…

* HIV Tedavi bülteninin yeni sayısı çıktı!
* HIV Tedavisinin, HIV bulaşını engellediği ispatlandı!
* İstanbul Teknik Üniversitesi’nde seminerdeydik…
* Maltepe Cezaevinde 2 seminer verdik..
* Caritas ile toplantı yaptık…
 
HIV/AIDS için Mum Işığı Etkinliği Yapıldı!

28. Uluslararası AIDS Mum Işığı Anma Etkinliği “Hayatlara Dokunmak” teması ile 15 Mayıs 2011 Pazar akşamı Türkiye’de ilk kez Pozitif Yaşam Derneği tarafından düzenlendi. Yüzlerce kişi “Işık umuttan yükselir. Hayatlara dokunmak için bir mum da sen yak!” demek ve yaşama olan şükranlarını ışık huzmeleri eşliğinde sunmak için İstanbul - Taksim Meydanı’nda toplandı.

83 ülkede, 600 Sivil Toplum Kuruluşu’nun öncülüğünde düzenlenen “28. Uluslararası AIDS Mum Işığı Anma Etkinliği” için eş zamanlı olarak on binlerce kişi; tedavi olanaklarından yararlanamayan ve bu nedenle hayatını kaybeden insanları anmak, HIV’den etkilenenleri desteklemek ve bu konudaki farkındalığın arttırılmasını teşvik etmek amacıyla bir araya geldi.
Bu yıl Türkiye’de ilk kez...|| devamı için  tıklayınız

Artık HIV Pozitifler de Gemi Adamı Olabiliyor!

HIV Pozitiflerin ayrımcılığa uğradığı alanlardan biri olan denizcilikte Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü olumlu bir adım attı; HIV Pozitiflerin gemi adamı olabilmelerini engelleyen genelgede değişiklik yaptı. 1 Mart 2011 itibarıyla genelgede yapılan değişiklikle, HIV Pozitiflerin de deniz adamı olabilmesi,  ilgili sağlık kurullarına verilen inisiyatifle kolaylaştırıldı. Bu sayede HIV Pozitif bireylerin çalışma hayatında yaşadıkları zorluklardan biri de aşılmış oldu. 

HIV Pozitif gemi adamlarının görevlerini yerine getirmeleri için olumlu bir adım atıldı. Yenilenen yönerge ile bundan sonra HIV Pozitif bireyler gemi adamı olarak çalışabilecek. Konu ile ilgili olarak bilgi veren Pozitif Yaşam Derneği Kurumsal İletişim Sorumlusu Çiğdem Şimşek; “1 Mart 2011’de yürürlüğe giren Gemi Adamları Sağlık Yönergesi (GASY) ile artık HIV Pozitif bireylerin gemi adamı olarak çalışmasını engelleyen uygulamalar kaldırılmıştır” dedi. Şimşek; “Gemi adamı olmak isteyenlerin sağlık muayenesinde ‘Bağışıklılık Sistemi’ ile ilgili bölümde ilgili uzman
hekim tarafından  ...|| Devamı için tıklayınız

“Kadın Dayanışma Toplantısı”nda buluştuk…

Ben HIV pozitif kardeşi olan bir ablayım. 3 yıldır Pozitif Yaşam Derneği’nde büyük keyif alarak gönüllü olarak çalışıyorum.

Derneğe gidip geldiğim süre içinde hep düşündüğüm  bir şeyler vardı; Neden kadınlar az geliyor? Hep erkekler çoğunlukta, kadın sayısı çok ama çok az. Çekindikleri bir şey mi var, yada davet mi bekliyorlar. Acaba bir kadınlar günümü yapsak belki o zaman gelirler”.
 
Bu düşünceden yola çıkarak;    14 Haziran 2011 tarihinde ilk kadınlar günü toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantının amacı HIV ile yaşayan kadınlarımızın sorunlarını dinlemek ve bu anlamda destek olmaktı. Bu toplantılarda ki arzum hem pasta, börek yiyelim hem de HIV/AIDS hakkında bilgilenelim. En önemlisi haklarımız için mücadele etmek amacıyla birlik olmak.  

Toplantımıza katılanlar arasında Derneğimizin Avukatı Habibe Hanımda vardı.. HIV/AIDS ile yaşayanların haklarını ve kadın hakları ile ilgili bizleri bilgilendirdi. 

Toplantımıza çok fazla katılım olmadı ama  gelen kadınlarımız bundan çok ... || Devamı için tıklayınız

GapGenç Festival 2011’e Katıldık
Güney Anadolu Bölgesinde bulunan 9 Gençlik Evi ve 28 Gençlik Kuruluşunun bir araya gelerek oluşturdukları sosyal ve kültürel bir aktivite olan “GAPGENÇ Festival 2011” bu sene “Gençlerin Katılımı ve Gönüllülük” teması ile 6-9 Mayıs 2011 tarihlerinde Gaziantep’te gerçekleşti.

İlki Mardin’de, ikincisini de Batman’da gerçekleştirilen “GAPGENÇ Festival 2011”i bu yıl; GAP Bölge Kalkınma İdaresi, Türk Ulusal Ajansı, Gaziantep Valiliği ve Gaziantep İl Özel İdaresi destekleri ile Gaziantep ilimizde gerçekleşti
.Bir çok sivil toplum örgütünün katıldığı festivalde HIV/AIDS’in.... || Devamı için
tıklayınız
Tüm annelerin anneler gününü kutluyoruz!

Pozitif Yaşam Derneği olarak tüm annelerin anneler gününü kutluyoruz. Bu fırsatla HIV ile enfekte anneler olduğu gibi HIV pozitif bireylerin de annelerinin olduğuna dikkat çekmek istiyoruz. Hayatlarımızın her döneminde bize güven veren ve koşulsuz seven annelerimize sonsuz teşekkür ediyoruz.

Annelerimizin fedakârlığına ve sevgisinin şifasına örnek oluşturan bu mektubu paylaşmak istiyoruz."Ben 63 yaşında bir anneyim.5 yıl önce 32 yaşındaki kızım günden güne zayıflamaya başlamıştı. Sağlığı iyice bozulmuş, günlük ihtiyaçlarını
..|| Devamı için

Malta’da düzenlenen HIVTRI Konferansı’na katılıyoruz…


HIVTRI Hakkında
  HIVTRI 2006 yılında, sağlık ve hasta toplulukları, uluslararası kuruluşlar ve ilaç sanayindeki müttefikleri ile HIV ve buna bağlı durumlara (koşullara) karşı başarılı yanıtlar oluşturulması üzerine çalışmak için başlatılmıştır. HIVTRI proje ve eğitimleri başlatır ve mikro düzeyde finanse eder,  konu ile ilgili yerel kaynaklar sağlar ve HIV ve buna bağlı koşullarla yaşayan insanların bakımı için gerekli uluslararası yeniliklere yardımcı olur.

Hukuk Poliklinikleri Projesi Koordinatörü Cenk Soyer 8-10 Haziran 2011 tarihlerinde HIVTRI (The HIV Training and Resource Initiative) tarafından Malta’da düzenelenecek “Normalize Ederek Damgalamanın Önüne Geçmek” başlıklı uluslararası konferansa panelist olarak katılacak ve “Eğitim, Arabirim ve Toplum – tedavi okur yazarlığı ve eğitim sorunlarını incelemek, hastalar ve sağlık uzmanları arasındaki ilişkiler ve toplumla ilişkilenmeleri” konulu oturumda sunum yapacaktır.
Ayrıca konferansa Türkiye’yi temsilen, Sağlık Bakanlığı temsilcilerinin yanı sıra Pozitif Yaşam Derneği kurucu üyelerinden Prof. Dr. Deniz Gökengin’de katılacaktır.

İsparta’da Süleyman Demirel Üniversitesi'ndeydik

Süleyman Demirel Üniversitesi TurkMSIC Yerel Kurulu olarak 3 Mayıs 2011 tarihinde Süleyman Demirel Üniversitesi Uyguluma ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlediğimiz “Tıp Tarihi ve Cinsel Sağlık” panelimize katılarak bizleri mutlu eden Çiğdem Hanım’a öncelikle teşekkürlerimizi sunmak isteriz.
Tıp ile uğraşan herkesin tıp tarihi de bilmesi gerektiğini düşünürken çıktı aslında bu panel ilk olarak. Sonra sadece tıp tarihi hakkında olmasın dedik ve son yılların en büyük tabularından biri olan ve herkesin öğrenmesi gerektiğini düşündüğümüz
..|| Devamı için tıklayınız

Pozitif Yaşam Derneği Destek Merkezi; Nisan 2011 Hizmetleri…

Psikolojik, Tıbbi, Beslenme, Psikyatri,, Hukuk ve Akran danışmanlıkları konularında hizmet sağlayan destek merkezimiz  sosyal hizmet danışmanlığı vermeye de devam etmekte.  Mart ayı içerisinde 64 akran danışmanlığı, 8 beslenme danışmanlığı,  26 psikolojik danışmanlık, 4 tıbbi danışmanlık, 3 psikyatrist danışmanlık ve 4 hukuk danışmanlığı olmak üzere 24 HIV ile yaşayan kişiye 105 danışmanlık hizmeti sağladı.

Sosyal hizmet danışmanlığından yararlanan 4 arkadaşımız sosyal güvence ulaşma konusunda yönlendirme ve bilgi aldı. 2 Kişinin Yeşil kart sürecindeki sorunların giderilmesi yönünde çalışıyoruz...|| Devamı için
tıklayınız
HIV Tedavi bülteninin yeni sayısı çıktı!
 • Ege Üniversitesi HIV/AIDS Araştırma Uygulama Merkezi (EGEHAUM) ve International HIV Partnerships (IHIVP) tarafından ortak olarak yürütülen; HIV Tedavi Bülteni - Türkiye projesinin bu ayki konu başlıkları aşağıdaki gibidir:
   

  • KONFERANS RAPORLARI
  • ANTİRETROVİRALLER
  • HIV VE GEBELİK
  • HIV VE SİGARA KULLANMA
  • HIV VE KANSER
  • ÇOCUK SAĞLIĞI
  • KILAVUZLAR
  • 2011 TOPLANTI TAKVİMİ
  • TÜRKİYE’DEN SAYFALAR
  • I-BASE YAYINLARI
 • HIV Tedavi Bülteni Nisan 2011 Sayısını okumak için:

  http://www.egehaum.com/htb2.pdf
  HIV Tedavisinin, HIV bulaşını engellediği ispatlandı!

  Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ve Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS), antiretroviral (HIV’i baskılayan) tedavinin, eşlerden birisinin HIV pozitif olduğu çiftlerde HIV bulaşmasının azaltılmasında %96 oranında etkili olduğunu gösteren HPTN 052 deneyinin sonuçlarını övgüyle karşıladı.

  Cenevre – ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından 12 Mayıs 2011 günü açıklanan sonuçlar, HIV-pozitif bir kişinin etkili bir antiretroviral tedavi rejimine bağlı kalması durumunda, HIV pozitif olmayan eşlerine HIV bulaştırma riskinin %96 oranında azaltılabileceğini gösterdi.

  Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) Genel Başkanı Michel Sidibé, “Bu buluş, önemli derecede oyunun yönünü değiştiriyor ve önleme çalışmalarını daha da ileriye götürecek. Bu, HIV tedavisini yeni bir öncelikli önleme seçeneği hâline getirdi. Şimdi yapmamız gereken, çiftlerin Önleme Tedavisini seçerek buna girişme seçenekleri olup olmadığından emin olmak,” dedi. 

  HIV Önleme Deneyleri Ağı (HPTN) tarafından yürütülen deneye, Afrika, Asya, Latin Amerika ve Amerika Birleşik Devletlerinden toplam 1700’den fazla serodiskordans çift (birisi HIV pozitif, diğeri HIV negatif olan çift) katıldı. Sadece CD4 sayısı 350-550 arasında seyreden, ki bu yüzden son Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) kılavuzlarına göre kendi sağlıkları için tedaviye uygun olmayan, HIV ile yaşayan kişiler, çalışmaya katıldı...|| Devamı için

  İstanbul Teknik Üniversitesi'nde seminerdeydik…

  Derneğimiz, Homofobi Karşıtı Buluşma etkinliklerine davet edilmiş, 27 Nisan 2011 tarihinde Derneği ve çalışmalarını anlatan bir sunum istenmişti. Sağlık alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarından istenen bu sunum etkinliğine Pozitif Yaşam Derneği ve İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı / Kadın Kapısı davet edildi.  

  Toplantıya Pozitif Yaşam Derneği adına genel koordinatörümüz Nejat Ünlü katıldı. Üniversite gençliğine ulaşmanın ve birlikte çalışmanın önemini vurgulayan Ünlü, sunumunda HIV ve AIDS bilgisinden, temel tıbbi bilgilere, ayrımcılık ve kötü muameleden sistematik fobilere kadar çeşitli konularda bir sunum yaptı. Sunum sırasında gençler hem yanlış bilgileriyle hem de ön .. || Devamı için  tıklayınız
  Maltepe Cezaevinde 2 seminer verdik..
  Psikolog Dr. Meryem Açıkbaş’in davetiyle 26 Mayıs 2011 Salı günü Maltepe Cezaevi’ne ziyarette bulunup, L2 tipi cezaevinde bulunan trans bireyler ve cinsel suçlar nedeniyle tutuklu ve hükümlülere yönelik sunumlar gerçekleştirildi.

  Öğleden önce trans bireylere yönelik sunumu Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Kliniği şefi Dr. Nail Özgüneş, yaparken, öğleden sonra yapılan sunumlarda başkanımız Ünlü ve Yönetim Kurulu üyemiz Seyhan Arman bilgilendirmeler yaptılar.

  Sabah yapılan oturumda trans bireyler sunumları dinledikten sonra kendileri için önemli sorular sordular. Öğleden sonra yapılan oturumda da diğer tutuklu ve hükümlüler hem bulaşı yolları hem de korunma yolları konusunda sorular sordular..|| Devamı için tıklayınız

  Caritas ile toplantı yaptık…

  Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de mülteciler, sığınmacılar, göçmenler ve yoksul insanlar ilgili yardım, dayanışma ve destekleme çalışmaları yürüten Caritas  ile 18 Nisan 2011 tarihinde yuvarlak masa toplantısı yaptık. Caritas ayrıca afet ve kriz durumları için de etkinlikler yürüten bir kurum. Toplantıya Caritas'ın yönetici kadrosu ile PYD'den Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Ünlü ve Proje Koordinatörü Murat Köylü katıldı. Görüş ve yaklaşım birliğine ulaştığımız toplantı sonrasına özellikle mülteci, sığınmacı, göçmenler ve yoksul insanlar konularında iş birliği yapma arzusu ortaya çıktı. İki örgüt bundan sonra daha yakın bir eşgüdüm ile çalışma kararı aldı. Caritas temsilcileri daha önce İstanbul'da yaptığımız toplantıya da katılmışlardı.

  Bizi takip edin!

   
  Bültenimiz en iyi İnternet Explorer 5+ 1024 x 768 piksel ekran çözünürlüğü ile görüntülenmektedir. PYD ©zoo