E-bültenimizi düzgün görüntüleyemiyorsanız eğer tıklayınız
 

Bültenimizdeki konu başlıkları:

"Pozitif Yaşam Derneği 4. Yönetim Kurulu"nu seçti!

HIV Pozitifler kariyer de yapar, çocuk da!
Viyana AIDS Konferansından notlar..
I-base'den yepyeni bir kaynak: Kombinasyon Tedavisine Giriş
İzmir'de HIV Pozitif bir baba ve HIV Negatif bir anneden sağlıklı ikizler bebek dünyaya geldi!
İzmir'de HIV/AIDS'le yaşayan 7 kişi birbirine ayna tuttu!
Anadolu'dan dünyaya açılan pencere:Kanal9
Pozitif Yaşam Derneği Genel Değerlendirme Anketi sonuçları
2 hafta ara ile, TV8'de yayınlanan "Hipokrat" Programındaydık!
ILO'nun gündemi: HIV/AIDS'le yaşayan çalışanlar
 
"Pozitif Yaşam Derneği 4. Yönetim Kurulu"nu seçti!

Pozitif Yaşam Derneği olarak kurulduğumuz 2005’ten bu yana HIV/AIDS ile yaşayan kişilere yönelik destek hizmetleri, savunuculuk ve farkındalık alanlarında çalışmalar yürüttük. Yürütülen bu çalışmalar süresince hızla büyüyen Pozitif Yaşam Derneği’nde yeni bir yapılanma ihtiyacı doğdu.

Daha çok HIV ile yaşayan kişiye ulaşmak ve gelişimini sürdürmek amacıyla 42 üyemiz ile bir araya gelerek 21 Ağustos 2010'da olağanüstü genel kurul toplantısı gerçekleştirdi.

Olağanüstü genel kurulda; || devamı için  tıklayınız

HIV Pozitifler kariyer de yapar, çocuk da!

Yıllardır etkili önlemler sayesinde HIV/AIDS ile yaşayan kişiler HIV taşımayan bebek sahibi olabilmektedir. HIV Pozitiflere yönelik yurt dışında uzun yıllardır uygulanan yöntemler artık Türkiye’de de yapılmaktadır. Doğum sırasında ve sonrasında alınan etkili önlemler ile HIV’in bebeğe geçiş riski % 0,5’in altına kadar düşürülebilmektedir.

HIV enfeksiyonu günümüzde kontrol altına alınabilmekte; doğru zamanda doğru tedavi ile HIV Pozitifler uzun yıllar kaliteli bir yaşam sürebilmektedir. Güçlü ve etkili tedaviler sayesinde HIV Pozitifler, ileri yaşlara kadar yaşamlarını sürdürebilmekte, gereken önlemleri almak koşuluyla evlenebilmekte ve çocuk sahibi olabilmektedirler.

Uzmanlar açıklıyor ve HIV Pozitifler anlatıyor…

Türkiye’de HIV Pozitif annelerden doğan bebeklerin sayısı artıyor...|| Devamı için tıklayınız

XVIII. Uluslararası AIDS Konferansından notlar..
XVIII. Uluslararası AIDS konferansı 18 – 23 Temmuz 2010 tarihleri arasında Viyana’da gerçekleştirildi. Konferansta ‘Türkiye’nin hala Pozitif ilgiye ihtiyacı var!” sloganımızla yer aldık. Yedi kişilik ekibimizle, son bilimsel gelişmelerin paylaşıldığı oturumları takip ettik ve dünyanın hemen her yerinden sivil toplum kuruluşlarının katıldığı “Küresel Köy” alanında Türkiye’yi temsil ettik. Ayrıca Hak İhlalleri Raporu 2008 – 2009 ve Hukuk Poliklinikleri Projesi’nin sonuçlarını ve yürümekte olan Stigma Index’i paylaştığımız üç ayrı poster sunumumuz oldu. Konferansı’nın açılış konuşmasını eski ABD Başkanı Bill Clinton yaptı. Kongre.. || Devamı için tıklayınız
Ayrıca Bakınız:
Sözlerinizi tutun, yaşamak istiyoruz
Annie Lenox ile AIDS 2010 Yürüyüşü
Viyana'da Türk Medyası ile bir araya geldik
I-base'den yepyeni bir kaynak: Kombinasyon Tedavisine Giriş
HIV Pozitif kişiler tarafından kurulmuş ve tedavi ile ilgili danışmanlık veren, tıptaki gelişmeleri takip ederek yazılı-görsel materyaller ile HIV Pozitifleri bilgilendiren bir organizasyon olan I-base'nin "Kombinasyon Tedavisine Giriş" kitabı Türkçeye çevrildi.


Aşağıdaki linkten erişebilirsiniz:

http://i-base.info/home/introduction-to-combination-therapy-turkish/

İzmir'de HIV Pozitif bir baba ve HIV Negatif bir anneden sağlıklı ikiz bebekler dünyaya geldi!

Tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olmaya karar verip, yapılan testler sonucunda 2007 yılında HIV Pozitif tanısı alan baba adayı, o tarihten 3 yıl sonra, 2010 yılının Haziran ayında ikiz bebeklerine sahip oldukları sürece kadar yaşadıklarını kendi ağzından şöyle anlattı:
 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezine, çocuk sahibi olmak için başvurduğumuzda yapılan testler sonucunda HIV Pozitif olduğumu öğrendim. Tüp Bebek Merkezinden,  HIV Pozitifleri çocuk sahibi yapamadıkları bilgisini aldıktan sonra tedavimi yürüten Ege üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları A.B.D öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz Gökengin'in bir tüp..|| Devamı için

İzmir'de HIV/AIDS'le yaşayan 7 kişi birbirine ayna tuttu!

Türkiye'de bir HIV Pozitif grupla ilk defa gerçekleştirilen ve birincisi 2009 yılında İzmir'de başlatılan Psikodrama çalışması,HIV/AIDS'le yaşayanların edindiği fayda ve tekrar talepleri üzerine 7 HIV Pozitifin katılımıyla 2010 Mart ayında yeniden başladı.
 

Dr. Berna Gökengin Ve Dr. Habibe Güneş yönetiminde "Ayna Psikodrama Atölyesi" tarafından yürütülen çalışmanın amacı; HIV/AIDS ile yaşayan kişilere paylaşım ortamı sağlamak, iç görü kazandırmak, duyguları ile ilgili farkındalık yaratmak, güven ortamı oluşturmak, yaşanan olumsuz duygular üzerinde çalışmalarını sağlamak, yaşamdaki ..  || devamı için  tıklayınız

Anadolu'dan dünyaya açılan pencere: Kanal9

06 Eylül 2010 Pazartesi günü KANAL 9’da 13.30-15.30 saatleri arasında izleyicisi ile buluşan  "Kardelen'den Bakış" programına Pozitif Yaşam Derneği başkanı Nejat Ünlü, Kenan Bahadır Dere ve Önder Bora katıldı.
 

Pozitif Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Ünlü HIV ve AIDS’i anlatırken, Kenan Bahadır Dere ile yürüttüğü resim sergisi projesini paylaştı.


Sanatçı Önder Bora seslendirdiği şarkıları ile programa renk kattı.

Pozitif Yaşam Derneği Genel Değerlendirme Anketi sonuçları
2005 yılında kurulan Pozitif Yaşam Derneği’nin Ağustos 2010 tarihine dek yürüttüğü çalışmaları; Dernek üyeleri, fon sağlayıcılar, HIV tedavi ve takibi yapan enfeksiyon hastalıkları doktorları, alanda bulunan aktivistler ile birlikte değerlendirdik…
Toplamda anketi yanıtlayan 47 kişinin görüşleri aşağıdaki gibidir:
 • Yurt içinde ve yurt dışında ilgili taraflarla bir araya gelerek yürütülen savunuculuk çalışmalarının etkili olduğunu düşünen 30 kişi bulunmakta.
   
 • Ayrıca HIV Pozitif kişilerin karşılaştığı ayrımcılık ve hak ihlallerinin ortadan kaldırılması/azaltılması konusunda etkili çalışmalar yaptığını ..||  Devamı için tıklayınız
 • 2 hafta ara ile, TV8'de yayınlanan "Hipokrat" Programındaydık!

  2 ve 16 Ağustos 2010 tarihlerinde sunuculuğunu Taies Farzan’ın yaptığı, hafta içi her gün 11:15 ile 13:00 saatleri arasında TV8’de canlı olarak ekrana gelen Hipokrat programına katıldık.

  Sağlık konusunda en doğru bilgi ve önerileri, tıp dünyasının uzmanlarıyla ekranlara getiren programa 2 Ağustos 2010 Pazartesi günü sanat yönetmeni Kenan Bahadır Derre,  Pozitif Yaşam Derneği eski Başkanı Arzu Kaykı ve Sanatçı Önder Bora katıldı.. Sanat dünyasından 89 ünlünün katılımı ve desteğiyle gerçekleşen AIDS’e karşı... || Devamı için  tıklayınız

  ILO'nun gündemi HIV/AIDS'le yaşayan çalışanlar

  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) çalışma hayatı ile ilgili standartlara yönelik bildirisini yeniledi!

  Cenevre'de 99.su gerçekleşen Uluslararası Çalışma Konferansı'nda gündemin beşinci maddesi HIV/AIDS ve iş dünyası idi!

  ILO'nun 2001 HIV/AIDS ve çalışma yaşamıyla ilgili ILO uygulama ve davranış kurallarına binaen, yeni iş standardı, iş hayatındaki ayrımcılık karşıtı uygulamaları destekleyecek ve geliştirecek. Kişinin, HIV statüsünden bağımsız olarak çalışmaya devam etme hakkını teyit ediyor ve çalışanların iş.
  .|| Devamı için
  tıklayınız

  Bizi takip edin!

   
  Bültenimiz en iyi İnternet Explorer 5+ 1024 x 768 piksel ekran çözünürlüğü ile görüntülenmektedir. PYD ©zoo