E-bültenimizi düzgün görüntüleyemiyorsanız eğer tıklayınız
 

     Bültenimizdeki konu başlıkları:
 
1 Aralık 2011'de "Dünya AIDS günü" için Sokaktaydık!
Ödemiş'te HIV ve AIDS sunumu yaptık...
HIV/AIDS temalı kısafilm Beyoğlu Hayal Kahvesi'nde!
İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesi'nde seminerdeydik..

HIV Pozitifler Sesleniyor: "İlacıma Dokunma"

Johnson&Johnson'da eğitim gerçekleştirdik

Pozitif Yaşam Derneği Destek Merkezi'nin Ekim 2011 Hizmetleri

*  Türkiye'de ilk kez "Akılcı ilaç kullanımı ve HIV/AIDS Sempozyumu"

*  "Bize İyi Kalbin Gerek" fotoğrafları dikkat çekmeye devam ediyor..

Yeditepe Üniversitesi'nde HIV/AIDS konulu sağlık panelindeydik!
I. Hasta İlişkileri Zirvesindeydik!
Taksim Rotaract Kulubündeydik..
 

1 Aralık  "Dünya AIDS günü"

POZİTİF BAK!
HIV/AIDS HEPİMİZİ İLGİLENDİRİR.

Pozitif Yaşam Derneği, birçok kurum ve kuruluşun desteği ile gerçekleştirilen 1 Aralık Dünya AIDS günü kapsamında, İstanbul ve Türkiye'nin birçok ilinde çeşitli etkinlikler düzenledi.

HIV’in ilk kez 1 Aralık 1981’de tanımlanması nedeniyle tüm dünyada ve Türkiye’de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yapılan etkinliklerde HIV/AIDS konusunda bilgilenme ve ayrımcılık konusunda mesajlar verildi.


Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Uluslararası Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMISC), Ulusal Gençlik Parlamentosu ve 82 kuruluşun desteği ile başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Ankara ve Türkiye genelinde etkinlikler düzenlendi.

“HIV ile Yaşamak Mümkün”

Pozitif Yaşam Derneği, bu yıl 82 kurum ve kuruluşun desteği ile İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere 72 yerelde 1 Aralık Dünya AIDS günü çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenledi. Birbirinden etkileyici görüntülere sahne olan etkinliklere vatandaşların ilgisi de yoğun oldu.

Bu yıl “Erken Tanı Hayat Kurtarır! Korku Değil, Bilmek Seni Yaşatır!” sloganı ile hayata geçen etkinliklerde,  düzenli test yaptırmanın önemi vurgulandı. Taksim’de gerçekleştirilen yürüyüş öncesi konuşan Pozitif Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Ünlü, erken tanının önemine dikkat çekerek, “Toplumun her kesimine HIV ve AIDS konusunda duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz. HIV’in yayılmasının önlenmesi için insanların düzenli test yaptırmaları ve tedaviye erişmeleri çok önemli. Erken tanı ve tedavi sayesinde artık HIV ile yaşamak mümkün” dedi.

Artık 1 Aralık Daha Farklı

Taksim’de gerçekleşen etkinlik çerçevesinde konuşan Prof. Dr. Fehmi Tabak ise tanımlandığı ilk dönemlerde insanlar arasında korku ve paniğe neden olan HIV/AIDS’in artık günümüzde tedavisinin mümkün olduğunun altını çizerek, sözlerine devam etti.Tabak “İlk tanının konduğu günden bugüne kadar, otuz yıl boyunca, HIV/AIDS bilimsel gelişmelerle kontrol altına alınabilir noktaya gelirken, yaratılan önyargı ve korkularla mücadele etmek çok daha zor ilerlemiştir. Tedaviye erişimi olan HIV pozitifler sağlıklı ve kaliteli bir şekilde günlük yaşantılarına, eğitim görme ve çalışma hayatlarına devam edebilmekte, evlenebilmekte ve gerekli önlemlerle çocuk sahibi olabilmektedirler. Devamı

Ödemişte HIV/AIDS sunumu yaptık..

Pozitif Yaşam Derneği, Ege Üniversitesi ve Ödemiş Belediyesi işbirliği ile düzenlenen HIV/AIDS konulu konferans bir dizi etkinliklerle, 27 Ekim Perşembe günü gerçekleştirildi.

Önce, Ödemiş'in köklü, sevilen ve en çok dinlenen yerel radyosu Radyo Remix'in programına katılan Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Deniz Gökengin, derneğimizi temsilen Nejat Ünlü ve bir HIV'le yaşayan Çınar programda kendi deneyimlerini paylaştılar. Radyo Remix'in Yayın Koordinatörü Rasih Bozulu'nun bizzat gerçekleştirdiği program, halkın ilgisini ve taktirini topladı.
.|| Devamı

HIV/AIDS temalı kısafilm Beyoğlu Hayal Kahvesi'nde!

Pozitif Yaşam Derneği’ne gönüllü olarak destek veren Yaşam Koçu ve İletişim Danışmanı Gökhan Dumanlı’nın yazıp yönettiği HIV/AIDS konulu kısa film Hayat’ın 16 Aralık Cuma Akşamı Saat 21.00 de Beyoğlu Hayal Kahvesi Bistro’da gösterimi yapılacaktır.

HIV/AIDS ile ilgili bir takım ön yargıları kaldırmak için çekilen film, özellikle HIV/AIDS'in belli bir grubun hastalığı olmadığı, gerekli önlemler alınmadığında herkesin HIV ile enfekte olabileceği ve bunun da dünyanın sonu olmadığı gibi çok net mesajlar veriyor. 

Jehan Barbur’un da müzikleri ile destek verdiği film için şu an yurtiçi ve yurtdışındaki birçok festivale katılma başvurusunda bulunuldu.  Filmin gösteriminin hemen ardından Kontrtenor Nuri Harun Ateş de şarkıları ile izleyicilere film sonrası eğlenceli saatler yaşatacak!İletişim: Gökhan Dumanlı Yaşam Koçu ve İletişim Danışmanı Gsm    : 507 796 60 32
Email   : [email protected]

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeydik… (Ekim 2011)

19 Ekim 2011 tarihinde TurkMSIC- İstanbul YK- SCORA alt komitesi olarak, Pozitif Yaşam Derneği iletişim sorumlusu Çiğdem Şimşek’in katılımıyla çok güzel bir HIV/AIDS semineri gerçekleştirdik. Yaklaşık 100 kişinin katılımıyla gerçekleşen sunum herkes tarafından büyük ilgi gördü. HIV ve AIDS konusunda çok geniş çaplı ve bilgilendirici olan bu sunum HIV pozitif kişilere yapılan hak ihlalleri ve ayrımcılığı, bu konuda doğru bilinen yanlışları sadece bilimsel yönüyle değil sosyal boyutuyla da gözler önüne serdi. Bu bağlamda HIV’in ölümcül olmadığını, tedavide önemli gelişmeler kaydedildiğini, HIV ile yaşayan bireylerin tedavi ile birlikte normal hayatlarını yaşayabildiklerini, korunarak..|| Devamı

HIV Pozitifler Sesleniyor: İlacıma Dokunma!

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun ilaçlardaki kamu kurum indirim oranını arttırması kararı; HIV ve AIDS ile yaşayan bireylerin yaşamını tehdit ediyor.Geçtiğimiz günlerde Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararıyla ilaçlardaki kamu kurum indirim oranını arttığı ve bazı ilaç firmalarının bu indirimi kabul etmediği duyuruldu. Bu bilgiye aradaki bu ücret farkının vatandaşa yansıyacağı eklendi.

"İlacıma dokunma”
HIV ile yaşayan bireylere destek hizmetleri sağlayarak, haklarını savunmak amacıyla kurulan Pozitif Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Ünlü “
Kullanılan ilaçların yeniden reçete edilmesiyle, sorun görünür olmaya..
||  Devamı için

Johnson & Johnson’da eğitim gerçekleştirdik…

HIV/AIDS tedavisinin en önemli seçeneklerinden biri olan PREZISTA ilacını geçtiğimiz aylarda hastalara tedavi olanağı olarak sunan “Janssen Türkiye”de düzenlenen 2 günlük eğitimde HIV ve AIDS’in hem tıbbi, hem de sosyal boyutunu konuştuk…  

Eğitimi düzenleyen ürün yöneticisi asistanı Aslıhan Akdoğan geri bildirimlerini şu sözlerle paylaşıyor:  
“Türkiye’de ön yargılara maruz kalan HIV ve AIDS hakkında bilinçlenmek ve çevremizi de bilinçlendirmenin Johnson & Johnson ailesi olarak görevimiz olduğunu düşünüyoruz... Bu doğrultuda Pozitif Yaşam Derneği bünyesinde 16-17 Kasım 2011'de...  || Devamı  

Pozitif Yaşam Derneği Destek Merkezi'nin Ekim 2011 Hizmetleri

Psikolojik, tıbbi, beslenme, psikiyatri, hukuk ve akran danışmanlıkları konularında hizmet sağlayan destek merkezimizde, sosyal hizmet danışmanlığı vermeye de devam ediyoruz. Yine yoğun bir ay geçirdik.  Ekim ayında 146 Akran Danışmanlığı, 14 Beslenme Danışmanlığı,  35 Psikolojik Danışmanlık, 3 Psikiyatrist danışmanlık ve 5 Hukuk Danışmanlığı olmak üzere 129 HIV ile yaşayan kişiye 203 danışmanlık hizmeti verdik. 

34 danışanımız ilaca erişim, sosyal güvenceye ulaşım, hastanede ya da diğer kurumlarda karşılaştıkları sıkıntılar ile ilgili vaka yönetimi hizmeti ile sosyal hizmet desteğinden yararlandı.  5 kişiye HIV direnç testi yapılmasını sağladık.|| Devamı için
 Türkiye'de ilk kez; "Akılcı ilaç kullanımı ve HIV/AIDS" Sempozyumu yapıldı.

Doğru, etkin ve ekonomik ilaç kullanımı bilincini arttırmaya yönelik düzenlenen “Akılcı İlaç kullanımı ve HIV/AIDS” sempozyumu Türkiye’de ilk kez 06 Aralık 2011 tarihinde Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlendi.

“Kaliteyi arttırmak ve maliyeti düşürmek” Tüm dünyada ilaçların yaklaşık %50’sinin uygunsuz şekilde kullanıldığı vurgulanan sempozyumda; yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımının çeşitli boyutlarda sorunlara neden olduğuna dikkat çekildi.. Devamı

Türkiye’nin En Çok Okunan Sosyal Medya Yazarları “Bize İyi Kalbin Gerek” Fotoğraf Sergisi Projesi İçin Bir Arada

Arama motorlarından hayatımıza giren Sosyal Medya kahramanları bu kez çok farklı bir projeyle karşımıza çıktı… 

Her gün ne giydiklerini, nerelere gittiklerini, ne yediklerini, ne hissettiklerini anlatan Türkiye’nin “En çok takip edilen sosyal medya yazarları” bu kez “İyi Kalpli” bir proje için bir araya geldi. Blog yazarları Miray Uçar ve Styleboom önderliğinde kurulan “SorumluBlog” Sosyal Medya’nın Sosyal Sorumluluğunun bilincinde olduğu mesajını veriyor.


“Bize İyi Kalbin Gerek” fotoğraf sergisi profesyonel Blog yazarları Miray Uçar ve Styleboom tarafından “SorumluBlog” Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında HIV ve AIDS’e dikkat çekmek amacıyla.
.|| Devamı

 Yeditepe Üniversitesi’nde HIV/AIDS konulu Sağlık Panelimizi gerçekleştirdik

Toplumda insanların konuşmaktan çekindiği bir konu olan HIV  ve AIDS’i su yüzüne çıkarmak için 8 kişiyle başlangıç yaptık bu hikayeye. 

Uluslar arası Türk Tıp Öğrencileri Birliği  (TurkMSIC) Yeditepe ve EMSA Yeditepe adına çalışan gönüllü öğrenciler olarak akran eğitiminin gücüne inandık. Çünkü biliyorduk ki bizden başlayan bu güç, bütün topluma yayılacaktı. Bu amaçla, Pozitif Yaşam Derneği’nin desteğini de alarak stant çalışmaları ve çok katılımlı bir panel düzenledik. Prof. Dr. Gülden ÇELİK, Pozitif Yaşam Derneği İletişim Sorumlusu Çiğdem Şimşek ve Mandalina Kabukları kısa filminin Yönetmeni  ... |  Devamı için

1. Hasta İlişkileri Zirvesindeydik!

22 Kasım 2011 tarihinde, İstanbul'da yapılan 1. Hasta İlişkileri Zirvesi, önemli sağlık kuruluşları, kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları ve düzenleyici Workshop dergisinin yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.
 

Yenidünya düzeni gibi bir yaklaşımla, hekim-hasta ilişkileri de yeni bir döneme girmekte. Bunu fark eden Workshop dergisi, hekim-hasta ilişkilerini analiz ederken yeni bir aktör olan hasta dernekleri gerçeğinin altını çiziyor.

 Dergi, önümüzdeki dönemde daha faal ve daha etkili olacak olan hasta derneklerinin sağlık sistemindeki yerini sorguluyor. Davetli olan ilaç.. ||  Devamı için

 Taksim Rotaract Kulubündeydik!

22 Aralık 2011 tarihinde Taksim Rotary Kulübü ile ortak düzenlediğimiz toplantıya konuk konuşmacı olarak Pozitif Yaşam Derneği'nden Çiğdem Şimşek katıldı. “HIV ve ayrımcılık” adlı konuşmasında HIV ve AIDS hakkında bilmediğimiz ve yanlış bildiğimiz birçok konuda bizi bigilendirdi. Konuşmacılarımız Çiğdem Şimşek'e ve saymanımız Görkem'e verdileri bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.

Ezgi Uslu | Rotaract
 

Bizi takip edin!

 
Bültenimiz en iyi İnternet Explorer 5+ 1024 x 768 piksel ekran çözünürlüğü ile görüntülenmektedir. PYD ©zoo