Bültenimizdeki Konu Başlıkları

1 Aralık Dünya AIDS günü etkinliğini geniş katılımla gerçekleştirdik!
Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan 1 Aralık Dünya AIDS günü açıklaması

Anadolu’da yaşayan HIV Pozitifler‘in analiz raporunu açıkladık!

Sayılar Dünyada Azalıyor, Türkiye’de Artıyor!
Gençlerle Sepetçi Kasrı'nda Buluştuk!
Web sitemizi 2009 yılında  yaklaşık 149.000 kişi ziyaret etti.
Türkiye'de Faaliyet Gösteren Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezleri
Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ndeydik!
Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’ndeydik.
"Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi" çalışması toplantısındaydık!

Namık Kemal Üniversitesi’ne Davetliydik!

Cinsel Yolla ve Kan Yoluyla Bulaşan Enfeksiyonlar Paneli’ndeydik..
Pandemik H1N1 Virüsü ve Mutasyonlar - Prof. Dr. Selim Badur

T.B.M.M'de ilk kez HIV/AIDS gündeme geldi!

PYD, HYD " Mülteci destek ve Savunuculuk Programı STK Toplantısına katıldı!
HIV/AIDS 2009 Sempozyumu için Ankara'daydık!

  


 

Ön yargı balonları uçtu, gerçeklerle yürüdük!Pozitif Yaşam Derneği 1 Aralık Dünya AIDS günü kapsamında, 42 kurum ve kuruluşun temsilcileri, sanatçılar ile birlikte “HIV/AIDS ile ilgili önyargılarınızdan kurtulun!” demek için sokaktaydı.

HIV ile yaşayanlar, anneleri, babaları, çocukları, eşleri, arkadaşları… kadın ve gençlik örgütleri, doktorlar, öğretmenler, hukukçular, sanatçılar, özel sektör temsilcileri, dansçılar, pantomimciler, mitolojik tahta bacaklar bando eşliğinde Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi önüne kadar ritim eşliğinde, renkli görüntülerle yürüdü.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, sanatçı Arzu Yanardağ, Teoman Nemrutlu ve Ayça Damgacı’nın katıldığı yürüyüşte farklı mesleklerden, farklı örgütlerden ve yaşlardan insanlar bir araya geldi ve önyargı balonlarını havaya bıraktı.

Önyargıları geride bırakıp gerçeklerle devam etmek için bir araya gelen katılımcılar şu gerçeklere vurgu yaptı: “HIV bugün herkesi, hepimizi ilgilendiriyor. Dünyada tahmini 33 milyon HIV ile enfekte kişinin %50 kadarını kadınlar ve % 7 kadarını
4

ise çocuklar oluşturmakta. 1996 yılında çıkan Antiretroviral (virüsü baskılayan) ilaçlar ilaçlar ile HIV pozitif kişiler sağlıklı bir yaşam sürdürebilir hale geldi. Tıp HIV pozitif kişilerin kaliteli yaşamasına imkan sağlamışken, maalesef önyargılar buna
izin vermiyor.  
Yazının devamı için tıklayınız


1 Aralık Dünya AIDS Günü etkinliğimizin sesli  fotoğraf sunumu için  tıklayınız
 


 

İzmir'den..
Pozitif Yaşam Derneği 1 Aralık Dünya AIDS günü kapsamında, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Avrupa Öğrencileri Forumu (AEGEE), Siyah Pembe Üçgen (İzmir),People to People, Konak Gençlik Komitesi ve TürkMSIC ile birlikte “HIV/AIDS ile ilgili önyargılarınızdan kurtulun!” demek için sokaktaydı.Bu yıl 1 aralık etkinliklerini 1 hafta süreyle, Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Dominik Caddesi’nde standlar kurarak daha fazla sokakta olmak istedik. İstedik ki İzmir’de de  insanlar HIV/AIDS'i daha çok duysun ve aşina olsun. Duymaktan, sormaktan ve konuşmaktan korkmasın!


1 Aralık'ta başlayan ve 5 Aralık Cumartesi günü yürüyüş ve basın açıklamasıyla devam eden etkinliklerde, yürüyüş korteji olarak bu yıl
Pedal Bisiklet Platformu, Ege Üniversitesi Bisiklet Topluluğu ve İzmir Vosvos grubu da bizlerleydi.


Ve aynı gece, bu yıl ikincisini düzenlediğimiz CONDOM PARTY’de kurulan stand ile, ÖNYARGIya bir kere daha dikkat çektik ve tüm eğlence mekanlarında KIRMIZI KURDELE ve ÖNYARGI mesajımızı paylaştık.. 

Antalya Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Akdeniz Toplum Gönüllüleri ve TurkMSIC 1 Aralık Dünya AIDS günü'nde Antalya'da yürüyüş düzenledi!Akdeniz Üniversitesi öğrencileri, AIDS'e karşı ön yargıları engellemek amacıyla yürüyüş düzenledi.

  
Konyaaltı Caddesi'ndeki Atatürk Parkı önünde toplanan öğrenciler, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla hazırladıkları ''HIV/AIDS değil, ön yargılar öldürür'', ''HIV pozitifliler evlenebilir'', ''Sevgi herkesin hakkı'' dövizleri açarak Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçtiler.Davullar ve ziller çalarak yürüyen öğrenciler, vatandaşlara AIDS'le ilgili bilgilendirici broşürler dağıttılar.Cumhuriyet Meydanı'nda grup adına hazırlanan bildiriyi öğrencilerden Hayat Ekici ve Utku Basın okudu. Bildiride gençlerin HIV ve AIDS'in var olduğu bir dünyaya gözlerini açtıkları belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:


''Gelecek 24 saatte 7 bin 400'den fazla insan HIV ve AIDS ile tanışacak ve bunların yarısına yakını 25 yaşın altındaki gençler olacaktır.  Ülkemizde her 10 gençten yalnızca biri HIV ve AIDS hakkında kendilerini koruyabilecek bilgiye sahiptir. Üstelik her iki gençten biri HIV ile yaşadığını bildikleri biriyle ayna odayı, sınıfı paylaşmaktan korkmaktadır.Gençlerin, HIV ve AIDS de dahil olmak üzere tüm cinsel sağlık ve üreme sağlığı konularında eğitime ve bilgile erişme hakkı hiçbir gerekçe arkasına sığınmaksızın sağlanmalıdır.''

 


Kaynak:  http://www.haberantalya.com/haber_detay.asp?haberID=10509 

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ’dan
1 Aralık Dünya AIDS Günü Açıklaması

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle yaptığı açıklamasında; “ilk olarak Ankara, İstanbul, İzmir ve Trabzon illerinde 11 yerde Gönüllü Danışmanlık ve Test (GDT) Merkezi kurulmuştur. Türkiye geneline yaygınlaştırılması planlanan merkezler, HIV/AIDS şüphesi taşıyan herkes için önemli bir başvuru noktası olma özelliği taşımaktadır. Bu merkezlerin halkımız tarafından yeterince bilinmesi ve hastalık şüphesi olan insanlarımızın ya da sadece bilgi almak isteyen kişilerin bu merkezlere müracaat etmeleri, vakaların henüz HIV(+) iken tespit edilmeleri, bu kişilere verilen danışmanlık hizmetleri yanı sıra gerekli tedavi ve bakım hizmetlerine alınarak daha uzun kaliteli yaşam süresine kavuşturulmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu merkezlerin varlığı ve artan test yaptırma oranları sonucunda yeni HIV enfeksiyonu tespitlerinde göreceli bir artış söz konusudur”  dedi.

 

Basına düşen görevlere dikkat çeken AKDAĞ Konuşmasını şu sözlerle tamamladı:“Sağlıklı bir Türkiye için 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nün en etkili şekilde değerlendirilerek toplumsal duyarlılığın artırılması, halkımızın HIV/AIDS’in bulaşma yolları hakkında bilgilendirilmesi, güvenli ve sağlıklı cinsel hayat konusunda bilinçlendirilmesi, kondom (prezervatif) kullanımının yaygınlaştırılması, HIV ile enfekte olmuş kişilere ayrımcılık yapılmaması, bu kişilerin hastalıklarından dolayı hiçbir şekilde suçlanmaması, yargılanmaması ve toplumdan dışlanmaması için basınımıza da büyük görevler düşmektedir.”

1 ARALIK 2009 DÜNYA HIV/AIDS GÜNÜ

Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu (AIDS), insan immun yetmezlik virüsü (HIV) nedeni ile oluşan, gerekli önlemler alınmadığı
takdirde hızla yayılan bir hastalıktır.=>  Devamı için
tıklayınız 

Türkiye'de Faaliyet Gösteren Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezleri

Uygulamanın devam ettiği 6 merkez ve iletişim bilgileri:
 

AIDS İle Mücadele Derneği

Mustafa Kemal Sahil Bulvarı No: 425 Güzelyalı İzmir

(0232)243 60 70

Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Alsancak Semt Polikliniği. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Karşısı Montrö Alsancak İzmir

(0232)484 12 30 /223

Haseki Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

E Blok Enfeksiyon Hastalıkları Klniği Millet Cad. Aksaray İstanbul

(0212)529 44 00 /1210-1208

Okmeydanı Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Enfeksiyon Hastalıkları Ve Klinik Mik. Kliniği Darülaceze Cad. Şişli İstanbul

(0212) 221 77 77 /1368-1369

Haydarpaşa Numune Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği Tıbbiye Cad. Üsküdar İstanbul

(0216) 414 45 02 /1113 - 1902

Numune Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

İnönü Mah. Maraş Cad.
Trabzon

(0462)230 23 01

Diğer 5 merkezin çalışıp, çalışmadıkları konusunda net bir bilgi veremiyoruz. Sebepleri ise şunlardır;

  • Telefonlarının ya da dahili hatlarının değişmiş olması nedeniyle,
  • Yazılı telefon numaralara bakan kişilerin olmaması nedeniyle, 
  • Ayrıca telefonuna ulaştığımız hastane santrallerinde ki görevli arkadaşların gönüllü test ve danışmanlık merkezlerinin varlığından bile haberdar olmaması nedeniyle nereden yardım alınabileceği konusunda bilgi verememeleri. 

           Anadolu’da yaşayan HIV Pozitifler‘in analiz raporunu açıkladık!

17 Aralık 2009 İstanbul LaresPark Otel’de “Anadolu Projesi” (HIV ile yaşayan bireyler için destek hizmetlerinin yaygınlaştırılması) projesinin sonuçlarını açıkladık.

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) desteği ile İstanbul başta olmak üzere HIV Pozitiflerin yoğun olarak yaşadığı toplam 10 ilde yürüttüğümüz proje ve ankette çarpıcı sonuçlar çıktı.

HIV ile yaşayan kişilerin tedaviye ve sosyal güvenliğe erişimi ile ilgili problemlerin, uğradıkları ayrımcılık ve damgalanmayı tespit ederek, bölgesel farklılıklar açısından değerlendirmek amacıyla 2008 – 2009 arasında 1 yıl süreyle yürüttüğümüz proje kapsamında 163 HIV ile yaşayan kişiye ulaştık.

Final raporunu paylaştığımız toplantı, T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanı Dr. Ercan Bal, Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Program Müdürü Ela Aktürkoğlu, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanları, Sivil Toplum Kuruluşları ve özel sektör temsilcileri katılımı ile gerçekleşti.

Enfeksiyon doktorları ve yerel temsilciler aracılığıyla ulaştığımız HIV Pozitiflerin sorunlarını tespit etmek, yerelde karar vericiler (İl Sağlık Müdürlüğü, Kaymakamlık, Belediye, Sağlık personeli) ile birlikte sorunlara çözüm geliştirmeyi hedeflediğimiz projeyi Yönetim Kurulu üyemiz Tekin Tutar yürüttü.

Anadolu Projesiyle Türkiye’de en fazla HIV ile yaşayanların bulunduğu 10 ilde (İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Ankara, Kayseri, Mersin, Bursa, Kocaeli, Trabzon) HIV Pozitif kişilere ulaşmak, HIV tedavisi ve hakları konusunda onları bilgilendirmek ve destek hizmetlerine yönlendirmek, mevcut durumlarını analiz etmek ve yaşadıkları sorunlara çözümler üretmeyi hedefledik.  Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız 

Sayılar Dünyada Azalıyor, Türkiye’de Artıyor!

Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Arzu R. Kaykı 1 Aralık Dünya AIDS günü’nde yaptığı konuşmada şunlara değindi, “Bugüne kadar korku söylemleri HIV’in yayılımını engellemeye yetmedi. Bu söylemler HIV tanısı almış kişilerin hayatını gereksiz yere zorlaştırdı. Bugün karanlık, korkutucu görüntüler değil renkli kimliklerimizle HIV/AIDS’e dikkat çekmek, HIV/AIDS ile ilgili önyargıları bırakıp, gerçekleri konuşmak ve yaygınlaştırmak için bir aradayız” diyerek başladığı konuşmasına, şu sözlerle devam etti;


“28 yıl önce HIV tanımlandığı zaman hakkında çok az şey bilinmekteydi. Çok kısa bir zaman sonra bilimsel çevreler HIV’in sosyal ilişkilerle bulaşmadığını ispatladı. Öte yandan 1996 yılında çıkan Antiretroviral (virüsü baskılayan) ilaçlar ile HIV Pozitif kişiler sağlıklı bir yaşam sürdürebilir hale geldi. 2008 yılında Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre HIV Pozitif kişinin ortalama yaşam süresinin 69 yıl olduğunu açıkladı.”


Sayılar Dünyada Azalıyor, Türkiye’de Artıyor!

En önemli ve en zararlı önyargılardan birinin HIV/AIDS’in ülkemizin sorunu olmadığı düşüncesinin yaygın olduğuna değinen Arzu  Kaykı; “Açıklanan yeni 2009 verilerine göre dünyanın pek çok yerinde vaka sayıları sabitleştirilmiş durumda. Ülkemizde yeni vaka sayıları günden güne artmakta.8 yılda 3 katına çıkmış olan bu sayılara rağmen maalesef HIV/AIDS gerek devletin sağlık politikaları içinde gerekse toplumun genelinde öncelik olarak görülmüyor” diyerek artan sayılara dikkat çekti.Türkiye’deki 2009 yılının ilk 6 ayını kapsayan HIV/AIDS istatistiklerini görmek için
tıklayınız


 

 

Gençlerle Sepetçi Kasrı'nda Buluştuk!

Genç Liderler Akademisi öğrencileri ve 2010 Gönüllüleri, 21 Kasım 2009 tarihinde Pozitif Yaşam Derneği’nden Çiğdem Şimşek’in katılımıyla gerçekleşen HIV/ AIDS konulu seminerde buluştular.

Sepetçiler Kasrı toplantı salonunda gerçekleştirilen çalışmada, her üç kurumun temsilcileri de HIV/AIDS konusunda bilgilendiler, doğru bildikleri yanlışları ya da yanlış olarak bildikleri doğruları öğrendiler. Katılımcıların sorularıyla birlikte canlı bir şekilde devam eden eğitimde öğrencilerin geri bildirimleri de oldukça olumluydu.


Katılımcılar, herkesin az çok bilgi sahibi olduğunu sandığı böyle bir konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olduklarını ve farkındalıklarının arttığını belirttiler. Habitat için Gençlik Derneği’nden Burcu Kılınç, eğitimin son bölümünde Bir Gençlik Hikayesi kampanyası kapsamında gerçekleştirilen ‘Öğrenmek İstiyorum’ kampanyasıyla ilgili bir sunum yaparak gençlerin Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı konularının eğitim müfredatına dahil edilmesi için ülke çapında yaptıkları çalışmalardan bahsetti. 

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ndeydik!

Pozitif Yaşam Derneği olarak 16 Aralık 2009 tarihinde Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği (TurkMISC)’in Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerine yönelik düzenlediği HIV/AIDS konulu paneldeydik.

Panelin ilk bölümünde, Celal Bayar Üniversitesi Mikrobiyoloji Ana bilim dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Sinem ACAR HIV/AIDS hakkındaki temel bilgilendirmenin ardından,1980’lerden günümüze HIV/AIDS konusunda kat edilen gelişmeler, HIV/AIDS hakkında yanlış bilinenler, tedavi aşaması ve özellikle sosyal bir travma olarak tanımlanabilecek sendromun; ayrımcılık ve hak ihlali ile devam eden sürecine değindi. Toplumda hâlihazırda eşcinseller ve seks çalışanlarının sendromu olarak yer etmiş tanımlamaların aksine toplumdaki her bireyin karşı karşıya kalabileceği toplumsal bir bulaş olabileceği konusuna da değinen ACAR sunumunu istatistiksel rakamlarla sonlandırdı.

Panelin ikinci bölümünde Pozitif Yaşam Derneği İzmir Temsilcisi; Pozitif Yaşam Derneği’nin misyon ve vizyonuyla ilgili paylaşımın ardından verilen danışmanlık hizmetleri hakkında bilgi verdi. Pozitif Yaşam Derneği’nde verilen danışmanlıkların mahremiyet ilkesiyle sürdürüldüğüne dikkat çekti.  Yazının devamı için tıklayınız 

Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nde Basın Fotoğrafçılığı Programı kapsamında yapılan “Toplumsal Gündem Semineri”nde Pozitif Yaşam Derneği olarak HIV/AIDS’i ve sosyal boyutunu anlattık.

1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle HIV/AIDS’e ilişkin farkındalığı geliştirmek, medyadaki HIV/AIDS hakkındaki yaklaşımlara eleştirel bir boyut getirmek ve biraz da fotoğraf dünyasında bu konuda üretilen işlerdeki yine önyargılı bakışı açığa çıkarmak üzere genç fotoğraf sanatçıları ile bir araya geldik. Sunumlarda,

§          HIV ve AIDS’in tıbbi boyutu,

§          HIV ile yaşam ve sosyal boyutu

§          Medyadan örnek haberler

§          Dünyada yapılan kampanyaları aktardık.


 

Sunumlardan sonra interaktif soru-cevapların olduğu

seminer süresince güzel dostluklar kurduk. Yazının devamı

 için tıklayınız 

Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi
Çalışma Toplantısı

Uluslararası Hrant Dink Vakfı’nın yürüttüğü “Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi Projesi" kapsamında gerçekleştirilen atölye çalışmalarının ikincisi 12-13 Aralık 2009 tarihlerinde yerel gazetelerden ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Atölye çalışmasına PYD’yi temsilen Hukuk Poliklinikleri Projesi Koordinatörü Cenk Soyer katıldı.

Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi Projesinin amacı: ırkçılık ve ayrımcılık ile mücadele; medyada insan haklarına saygının güçlendirilmesine destek olmak; ırk ya da etnik köken, din veya inanç nedeniyle ayrımcılığa karşı sivil toplum örgütlerinin izleme yapması ve ayrımcılık karşıtı savunuculuk rollerinin güçlenmesine katkıda bulunmak; toplumdaki azınlıklara ve farklı kimliklere saygının güçlendirilmesine katkı sağlamaktır| => Devamı için tıklayınız 

 

Namık Kemal Üniversitesi’ne Davetliydik!

17 Aralık Perşembe günü Saat 12:30 - 13:30 saatleri arasında Çorlu Rotaract Kulübü - Gamze Tümer’in organizasyonu ile Namık Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde HIV/AIDS Farkındalık Sağlama Semineri gerçekleştirdik.


Pozitif Yaşam Derneği Destek Merkezi Koordinatörü Yasin Erkaymaz, HIV ile ilgili önyargıların neler olduğu, Günümüzde ki HIV tedavisinin etkinliği, HIV ile yaşayan bireylerin yaşadığı olumsuzluklar ve HIV/AIDS ile ilgili yanlış bilinen, belleklere yerleşen bulaş ve bulaşmama yolları konusunda ayrıntılı bilgi aktarıp sonrasın da katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.   

Cinsel Yolla ve Kan Yoluyla Bulaşan Enfeksiyonlar Paneli’ndeydik..

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen 8-9 Aralık 2009 Cinsel Yolla ve Kan Yoluyla Bulaşan Enfeksiyonlar Paneli Yeditepe Üniversitesi Kayışdağı 26 Ağustos Yerleşiminde yapıldı. Panel Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin ve tıp, eczacılık ve diş hekimliği fakültesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Panelde cinsel yolla ve kan yoluyla bulaşan enfeksiyonları, etken mikroorganizmalarını, kısa ve öz bir şekilde anlatarak ve bu hastalıklardan nasıl korunulacağı hakkında bilgiler verilerek özellikle eğitimlerinin ilk yıllarında olan sağlık çalışanlarının eğitiminin sağlanması hedeflendi. Pozitif Yaşam Derneği’nin katkılarıyla HIV/AIDS’in sosyal boyutu anlatılarak eksik veya yanlış bilgilerinin giderildiği, karşılıklı soru cevap şeklinde interaktif bir sunum gerçekleştirildi. Ülkemizdeki son durum hakkında da bilgiler güncellendi.


Panel diğer bu yolla bulaşan enfeksiyonların anlatıldığı sunumlar, ilgili tiyatro skeçleri ve müzik dinletileri ile sona erdi. İhtiyaç duyulduğunda danışabilecekleri, sunumların da basılı olduğu panel kitapçığı katılımcılara dağıtıldı.

Prof. Dr. Gülden Yılmaz - Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim dalı başkanı


 

Pandemik H1N1 Virüsü ve Mutasyonlar
Prof. Dr. Selim Badur

Mevsimsel grip, kuş gribi, domuz gribi gibi hastalıkların etkeni olan İnfluenza virüslerinin yapısal özellikleri nedeniyle bu virüslerin değişime uğramaları, yani daha önce sahip olmadıkları bazı hastalık yapıcı özellikler kazanmaları mümkündür. Bu durum “mutasyon” olarak adlandırılır.

Ortaya çıkan mutasyon “minor” nitelikte olabilir. Bu durumu her yıl o yıla özgü virüslere karşı geliştirilen grip aşıları dolayısı ile biliyoruz.

Mutasyonların bazılarında “major” değişiklikler olur. Bu tür mutasyonlar tüm dünyaya yayılan geniş salgınlara (pandemilere) yol açabilmektedir.

Mutasyonlar ne gibi sonuçlara yol açabilir? Bunu basit olarak ifade etmek gerekirse, mutasyonlar:

1.  Virüsün yaygınlaşma, bulaşabilirlik özelliklerini değiştirebilir

2.  Virüsün hastalık yapma ve öldürücülük özelliklerini değiştirebilir

3.  Virüsün tedavisinde kullanılan ilaçlara karşı direnç gelişimine yol açabilir. =>  Devamı için tıklayınız 

 Pozitif Yaşam Derneği olarak
 

10 Aralık 2009 günü 1. Domuz Gribi aşımızı olduk.


TC Sağlık Bakanlığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 13:00 – 15:00 saatleri arasında A Polikliniğinde aşılanmak mümkün. 

T.B.M.M'de İLK KEZ HIV/AIDS GÜNDEME GELDİ!

1 Aralık Dünya AIDS gününde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Gümüşhane Milletvekili Doç. Dr. Kemalettin Aydın HIV/AIDS ile ilgili gündem dışı konuşma yaptı.

İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Kemalettin Aydın’ın HIV/AIDS sayıların artısına vurgu yapması, ayrımcılığı detaylı olarak ele alması ve özellikle konuşmanın bitiş bölümü dikkat çekiciydi.

Dünyadaki HIV/AIDS sayılarına vurgu yapan Aydın, beş dakikalık konuşması süresince; dünyada 25 kişinin daha HIV’i alacağını ve bugünün yirmi dört saatlik süresi içerisinde de 7.400 kişinin infekte olacağını, bu 7.400 kişinin 1.200'ünün on beş yaşın altında olduğunun belirtti. Devamı için tıklayınız 

PYD, HYD " Mülteci destek ve Savunuculuk Programı STK Toplantısına katıldı!

Helsinki Yurttaşlar Derneği Mülteci Destek ve Savunuculuk Programı’nın iki ayda bir düzenli olarak gerçekleştirdiği ve mülteci alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin bir araya geldiği Sivil Toplum Örgütleri toplantısının biri daha 14 Aralık 2009 Pazartesi günü hYd ofisinde gerçekleştirildi. Toplantıya Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Uluslararası Göç Örgütü, İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı, Caritas Türkiye, IIMP, Uluslararası Af Örgütü, Pozitif Yaşam Derneği ve hYd Mülteci Destek ve Savunuculuk Programı’ndan temsilciler katıldı. Toplantı esnasında katılımcı kurumlar mülteci ve sığınmacılar ile ilgili yaptıkları çalışmalar konusunda bilgilendirme yaparken, alan ile ilgili sorunlar tartışıldı ve çözüm önerileri sunuldu. Toplantıya Pozitif Yaşam Derneği’ni temsilen, Hukuk Poliklinikleri Koordinatörü Cenk Soyer katıldı.  Toplantıda katılımcı diğer kurum temsilcilerine, PYD’nin çalışmaları ile ilgili genel bir bilgi verildi. Ayrıca da, Türkiye’de bulunan ve HIV ile yaşayan bir sığınmacıya dernek bağlantıları aracılığıyla Antiretroviral ilaç temini ile ilgili bilgilendirme yapıldı.   

HIV/AIDS 2009 Sempozyumu için Ankara'daydık!

“HIV/AIDS 2009 Sempozyumu” 3 – 4 Aralık 2009 tarihlerinde Ankara – Hacettepe Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde Türkiye genelinde katılım gösteren doktorlar, T.C Sağlık Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Tematik Grup, ilaç firmaları, Pozitif Yaşam Derneği ve diğer sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile gerçekleştirildi.

Hacettepe Üniversitesi AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi (HATAM) tarafından düzenlenen sempozyum ve T.C. Sağlık Bakanlığı, Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS), Merck Sharp & Dohme, Abbott Laboratuarları, Jassen – Cilag ve Pozitif Yaşam Derneği tarafından desteklendi.

3 Aralık 2009, Perşembe günü başlayan HIV/AIDS 2009 Sempozyumu'nda açılış konuşmalarını yapıldı.

  • Hacettepe Üniversitesi AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi (HATAM) / T.C. Sağlık Bakanlığı Temsilcisi Prof. Dr. Serhat Ünal; 1 Aralık Dünya AIDS Gününü kutlayarak söze başladı.
     
  • 1 Aralık Dünya AIDS günü nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde HIV/AIDS ile ilgili gündem dışı konuşma yapan Gümüşhane Milletvekili - İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Kemalettin Aydın, Her türlü desteğe hazır olduklarını söyleyerek, ayrımcılığa ve kişisel verilerin mahremiyetleri konularına değindi.
     
  • Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanı Dr. Mehmet Ali Torunoğlu ise; “Şu ana kadar kayıt altına alınan 3671 vaka var. Ama bunun 1 – 2 misli farkında olmayan kişiler var” diyerek sayıların artışına dikkat çekti.          |              =>   Yazının devamı için tıklayınız

Pozitif Yaşam Derneği’ne Bağışlarınız için Hesap Bilgilerimiz:


Garanti Bankası Cumhuriyet caddesi Şubesi/İstanbul

Şube kodu : 772  Hesap no : 629 99 21 (TL hesabı)

Hesap adı  :  Pozitif Yaşam Derneği
İzmir Temsilcilerimizin
telefon numaraları:


   
Cem Mete: 0 555 970 48 55
İzmir e-posta adresi:
[email protected]
    Web : www.pozitifyasam.org


Pozitif Yaşam Destek Merkezi


Tel    : 0 212 288 38 83
Faks : 0 212 288 38 84
 GSM : 0 533 500 84 66

   E-posta göndermek isterseniz:

      [email protected]
      [email protected]

 

  
  
Pozitif Yaşam Derneği'
nin tanıtım filmini izlemek isterseniz  tıklayınız

   http://www.youtube.com/watch?v=BZz0ovzAZ9I

 
 

***

Bültenimiz en iyi İnternet Explorer 5+ 1024 x 768 piksel ekran çözünürlüğü ile görüntülenmektedir. PYD ©