Bültenimizdeki Konu Başlıkları:
 • PYD İzmir temsilciliğimizle ilk Akran Eğitimi organizasyonumuzu
  gercekleştirdik. 
 • Acil Hukuksal Danışmanlık telefon hattımızı faaliyete geçirdik.
 • Lambda İstanbul'da Pozitif Sohbetler'in 2.sini gerçekleştirdik.
 • Mersin Çağ Üniversitesi’nde HIV/AIDS Sempozyumundaydık.
 • Yön Radyo'ya “Pozitif Yaşamak” programına Psikologumuzla birlikte
  katıldık.
 • Avrupa AIDS Tedavi Grubu toplantısındaydık.
 • Ayın yazısı: Amerika'lı ilk HIV/AIDS aktivistlerinden biri yaşamını yitirdi.
 • Kadir Has Üniversitesi'nde stand açtık..
 
 

29 -30 Ocak 2009 tarihlerinde İzmir’de HIV’le yaşayan kişilerle buluştuk ve Hukuk Poliklinikleri Projesi kapsamındaki ilk HIV Akran Eğitimimizi gerçekleştirdik!
 

Açık Toplum Vakfı ve Hollanda Büyükelçiliğince desteklenen Hukuk Poliklinikleri Projemiz kapsamında her bir Proje ilinde (İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Kayseri, Trabzon) gerçekleştirmemiz gereken HIV Akran ve İnsan Hakları eğitimlerinin ilkini İzmir’de gerçekleştirdik.

İzmir’de yaşayan HIV Pozitif kişilerin oldukça ilgi gösterdiği ve katılımın yüksek olduğu iki günlük eğitimin birinci gününde Anadolu Projesi Koordinatörü Tekin Tutar Derneği tanıttı; Akran Eğitiminin ne olduğu, ve HIV’le yaşayan kişiler için önemi üzerinde durdu; Dr. Müge Çevik HIV/AIDS’in tıbbi boyutu hakkında detaylı bilgi verdi; HIV’le Yaşamanın her yönü ile ilgili olarak akran eğiticiler deneyimlerini aktardı; ve Merkez Danışmanı Psikolog Murat Yüksel  HIV ve Psikoloji konusunda kişileri aydınlatarak HIV+ kişilerle iletişim kurmayla ilgili toplantı katılımcılarını bilgilendirdi.

Eğitimin HIV/AIDS ve İnsan Hakları konusuna ayrılan ikinci günü ise İzmir Avukatları Özlem Yılmaz ve Gülçin Aktunç’un da eğitime aktif katılımıyla birlikte oldukça interaktif ve canlı geçti. Proje Koordinatörü Erdem İ. Akter’in HIV/AIDS ve İnsan Hakları ilişkisi ve Hak Temelli Bakış Açısıyla HIV/AIDS konusundaki sunumunun ardından, PYD İzmir Sorumlusu Işıl Monkul HIV’e bağlı olarak ihlal edilen temel hak ve özgürlüklerimize, bunların

mevzuat ve uygulamadaki yansımalarına dair detaylı bir sunum yaptı. Akranların karşılaşabilecekleri vaka yönetimi örneklerine dair interaktif soru-cevap yöntemiyle toparlanan eğitim; eğitimin katılımcılarca değerlendirilmesiyle sonlandı.
İzmir’deki arkadaşlarımıza bu güzel eğitim, aktif katılımları, destekleri ve güzel enerjileri için çok teşekkür ediyoruz. Birlikte çok daha güzel işler yapmak dileğiyle…


 

Hukuksal Danışmanlık Toplantısı gerçekleştirdik!

Dernek Avukatımız Sevgili Habibe Yılmaz Kayar 20 Şubat 2009 / Cuma günü 13.30 - 17.30 saatleri arasında Pozitif Yaşam Destek Merkez’inde HIV ile yaşayan kişilerle bir araya geldi.  Danışanlar hak ihlâlleriyle karşılaştıkları takdirde izlenilmesi gereken konular, bilmeleri gereken sahip oldukları haklar hakkında bilgi aldı.  Bunun yanısıra hukuk danışmanımız yasalarca tanınmış temel insan ve hasta hakları hakkında işleyen güncel süreçle ilgili toplantı katılımcılarını  etraflıca bilgilendirdi.

Danışmanlık alan kişilerin vaka örnekleri üzerinden çözümleme yapılan toplantıda, en sık gelen sorular arasında:

 • Çalışma yaşamında “çalışabilir” raporu alınması ve prosedürleri
 • Tedavi alma –  tedavi/kurum seçme ve ilaç değiştirme hakkı yer aldı.

Pozitif Yaşam Destek Merkezi Hukuk Danışmanlıkları için bizi arayın..

Özel sigortaya tabiyseniz; ve bağlı bulunduğunuz sigorta şirketi rızanız olmadan HIV durumunuzu işvereninize bildirdiyse,

HIV + olmanız sebebiyle ameliyatınız, muayene veya tedaviniz reddedildiyse,

HIV durumunuz rızanız olmadan üçüncü şahıslarca basında yayımlandıysa,

O zaman HIV sebebiyle hak ihlaline uğradınız!

HIV tanınızı telefon ya da e-posta yoluyla aldıysanız,

HIV sebebiyle işten çıkartıldıysanız,

HIV sebebiyle evlendirilmediyseniz ya da evlenmenize zorluk çıkartıldıysa,

HIV durumunuz rızanız olmadan üçüncü kişilerle paylaşıldıysa, 

İşe alınmada önce ön koşul olarak HIV testi yaptırmanız istendi ve "Pozitif" sonucunuz sebebiyle işe alınmadıysanız,

Hastalığınıza ait bilgiler başka kurumlara verildiyse,

Özel sigortaya tabiyseniz; ve bağlı bulunduğunuz sigorta şirketi rızanız olmadan HIV durumunuzu işvereninize bildirdiyse,

HIV + olmanız sebebiyle ameliyatınız, muayene veya tedaviniz reddedildiyse,

HIV durumunuz rızanız olmadan üçüncü şahıslarca basında yayımlandıysa,


O zaman HIV sebebiyle hak ihlaline uğradınız!

HIV ile ilgili yaşadığınız hak ihlalleri konusunda danışmanlık almak için

Hukuk Danışmanımız Av. Habibe Yılmaz Kayar’ı 10:00 - 19:00 saatleri arasında

0 555 970 48 56 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

 

      Yön Radyo’da “Pozitif Yaşamak” devam ediyor!

96.6 Radyo Yön’de pazartesi akşamları saat:20:00’de yayınlanan Merhaba Acil programını her ayın üçüncü Pazartesi gününde Pozitif Yaşam Derneği  (PYD) “Pozitif Yaşamak” başlığı altında bir program hazırlıyor. 16 Şubat 2009 tarihinde yayımlanan programın konusu “HIV’le Yaşamak ve Ruh Sağlığı” idi. PYD Genel Koordinatörü Didem Ünsür’ün hazırladığı programın konuğu ise Uzman Psikolog Murat Yüksel’di.

Programda HIV/AIDS’in toplumdaki algılanma biçiminin ve HIV/AIDS’e yönelik tutumların psikolojik boyutlarının üzerinde duruldu. Toplumdaki genel HIV/AIDS algısının HIV tanısı alan kişilerin tanı sonrasında yaşadıkları sorunları belirleyen önemli faktörlerden biri olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca, HIV/AIDS hakkındaki bilgi eksikliğinden, HIV’le yaşayan kişilere yönelik damgalama ve ayrımcılığın psikolojik etkilerinden, tanı sonrası karşılaşılabilecek depresyon ve anksiyete sorunlarından, HIV’le yaşayan kişilerin tedaviye uyum süreçleri ile psikolojik sağlıkları arasındaki ilişkiden söz edildi. HIV’le yaşayanların HIV’le yaşamı kabul etme ve sürdürme süreçlerinin önemine vurgu yapılan programda hiçbir sorunun çözümsüz olmayacağına dikkat çekilerek,

Destek Merkezi’nde  yaşanan deneyimler dinleyicilerle paylaşıldı.
 
 

      
              
 

13 – 14 Şubat 2009 tarihleri arasında Mersin Çağ Üniversitesi Genç Girişimciler Topluluğunun düzenlediği HIV/AIDS konulu Sempozyuma Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, Pozitif Yaşam Derneği, Üreme Sağlığı Akran Eğitimi Projeleri ve Bir Gençlik Hikâyesi kampanyası destek verdi..

HIV/AIDS konusundaki içeriğin UNFPA tarafından hazırlandığı sempozyumda, ülkemizde ve dünyadaki güncel HIV/AIDS durumuna göz atılarak, gençler arasındaki bulaş oranlarının altı çizildi.  Üreme Sağlığı Akran Eğitimi Projeleri akran eğitmenlerinin HIV/AIDS eğitimlerinin ardından sempozyumun konuğu Pozitif Yaşam Derneği temsilcisi de HIV ile yaşamak konusunda bir seminer verdi.

Sempozyumun ilk günü MTV ve Staying-Alive Kampanyasının ürünü olan “Transit” filminin izlenilmesi ile sona ererken katılımcılar ertesi gün buluşmak üzere üniversitelerden ayrılmışlardı.


İkinci güne geldiğimizde, sevgililer günü olması nedeniyle katılımın daha az olduğu sempozyumda Türkiye’den ve Dünyadan HIV/AIDS konusunda yürütülen kampanya örneklerinin tartışılmasının ardından, UNFPA Üreme Sağlığı Program Koordinatörü ve Pozitif Yaşam Derneği temsilcisinin katılımıyla serbest kürsü gerçekleştirildi. Sormak istedikleri soruları özgürce sorabilen katılımcılar, HIV/AIDS konusunda merak ettiklerini de öğrenebilmiş oldu.

Mersin Çağ Üniversitesi’nde  HIV/AIDS Sempozyumu düzenlendi!


Toplamda 150 kişinin katılımıyla gerçekleşen sempozyumdan Çağ Üniversitesiyle olan güzel bir ortaklık ile ayrılmış olduk. Sempozyum sırasında desteğini esirgemeyen Çağ Üniversitesi yetkililerine ve öğrencilere çok teşekkür ediyoruz.

 

 

HIV/AIDS konusunda bir halk kahramanı: Marty Delaney hayata veda etti.Project Inform ismindeki HIV Pozitiflerin tedavi konusundaki savunucu öncü örgütün kurucusu Martin Delaney 28 Ocak 2009’da karaciğer kanserinden dolayı 63 yaşında hayata veda etti.

HIV Pozitiflerin tedavi hakları için çalışan dünyanın en önemli örgütü Project Inform’un kurucusu Martin Delaney hayatını kaybetti. 63 yaşında karaciğer kanserinden dolayı hayatını kaybeden Delaney HIV/AIDS’in tedavisi konusunda çok büyük adımlar atılmasını sağlamıştı.

Yıllarca Marty Delaney’le ile birlikte çalışan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon hastalıkları direktörü Dr. Anthonoy S. Fauci şunları söylüyor: "Marty Delaney ilaçların üretimi/piyasaya girmesi konusunda çok önemli girişimlerde bulunarak sayısız hayat kurtarmıştır” dedi. 

Onun yorulmak bilmeyen çalışması ve vizyonu olmasa, pek çok kişi HIV/AIDS’ten hayatını kaybetmiş olurdu. Marty Delaney bir halk kahramanıdır.

MARTIN EDWARD DELANEY KİMDİR?
Martin Edward Delaney Chicagoda doğdu ve büyüdü. Chicago’da öğretmenlik yapan Delaney 1978’de Hepatit B tedavisinde kullanılan Interferon klinik deneylerinde yer almak için San Franciscoya geldi. Bu onun kronik hastalıklarla yaşayan kişiler için savunuculuk ve tutkusunun başlangıcı oldu.

1980'lerin başında HIV tedavisi için ilaç olmaması karşısında tepki duyan Delaney, aynı yıllarda bir çok arkadaşının HIV/AIDS nedeniyle kaybı üstüne Meksika’dan Rivavir'in kaçakçılığını yapmaya başlamıştı. İlaç şirketlerini Rivavir'in klinik deneyleri için sponsor olmaya ikna edemeyen Delaney aynı yıl, 1985’te Joseph Brewer isimli psikoterapistle birlikte Project Inform’u kurdu.

Bu mücadelenin kısa süreli olduğuna inanan Delaney bu çalışmayı bir “proje” olarak adlandırıyordu ancak kendisi için hayatboyu bir mücadele oldu.

AIDSmeds.com editörü ve Delaney'in yakın arkadaşı David Evans "O zamanlar bir çok AIDS organizasyonu insanların onurlarıyla ölmeleri için yardım ederken Project Inform  tam tersine yaşamaları için destek sağlamaya çalışıyordu. "Project Inform “test olun ve tedavi bulmaya çalışın" diyen ilk organizasyonların başında geliyordu.

Project Inform 10 yıl içerisinde 16 tam zamanlı çalışanı, Ulusal Tedavi telefon hattını 7 gün 24 saat çalıştıran 200 gönüllüsü ile çok önemli ilklere hep öncü oldu. Hastalığın artışının çok yüksek olduğu ve tedavi olanaklarının bilinmediği 1990'larda gönüllüler yılda 100 binin üzerinde  telefon cevaplandırıyorlardı.

 

      Avrupa AIDS Tedavi Grubu Toplantısındaydık!
 

22 – 25 Ocak 2009 tarihinde Brüksel’de düzenlenen European AIDS Treatment Group (Avrupa AIDS Tedavi Grubu)’un altında çalışan European Community Advisory Board (Avrupa Toplumsal Danışma Kurulu)’un her ay düzenlediği ve bu ayki toplantısına uzun zamandır aralarında görmeyi istedikleri toplantılarına Türkiye’den Pozitif Yaşam Derneği’ni  (PYD) davet ettiler. PYD’yi temsilen aramızdan Dr. Müge Çevik bu toplantıya katıldı.

Avrupa Toplumsal Danışma Kurulu genel olarak ilaç firmaları ile ilişkiler, HIV ve ko enfeksiyon ile ilgili ilaç çalışmalarının kontrol edilmesi, ilaca ihtiyacı olan ülkelerin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu ilaç gereksinimlerinin sağlanması için gerekli mercilere ulaşılması ve ayrıca yapılan ilaç çalışmaları insanlar üzerinde denenmeden toplum açısından ve de tabii ki HIV ile yaşayan bireyler açısından uygunluğunun değerlendirilmesi konularında çalışmalar sürdürmektedir.

Toplantının ana teması HIV ve HBV ko-enfeksiyonu idi.  Ko-enfeksiyon sırasında kullanılan ilaçlar ve bunların yan etkileri üzerine konuşuldu. Bunun yanında ilaç firmalarından HIV ve HBV ko-enfeksiyonu ile ilgili ilaç çalışması yapmakta olan Roche firması davet edildi. Çalışmanın aşamaları anlatıldı ve  konu ile ilgili  tartışma yapıldı. Devamı için tıklayınız 

           Kadir Has Üniversitesi’nde stant açtık..

İstanbul Tıp Fakültesi öğrencileri olarak Pozitif Yaşam Derneği iş birliğiyle 23-24 Şubat 2009 tarihlerinde İstanbul Kadir Has Üniversitesinde düzenlenen Sivil Toplum Kuruluşları tanıtım çalışmasında yer aldık. Bize verilen bu imkan sayesinde yaşıtlarımızı HIV'e karşı biraz daha bilgilendirme, sahip oldukları yanlış bilgileri doğrularıyla değiştirme ve kırmızı kurdelelerimizin mücadelesine O’nları da dahil etme fırsatı bulduk. Başlangıçta dağıttığımız kondomları almakta çekinen arkadaşlarımız daha sonra bu çekingenliği üstlerinden atıp hem HIV'le hem anlattıklarımızla hem de küçük oyunlarımızla daha cazip hale getirdiğimiz standımıza büyük ilgi gösterdiler. Sorduğumuz sorular karşısında genellikle doğru cevaplar veren arkadaşlarımız kendi merak ettiklerini de bizlerle paylaşarak onları bilgilendirmemizi istediler.

 


Arkadaşlarımıza; cevaplarını ve tepkilerini en çok merak ettiğimiz soru ise HIV pozitif bir kişiyi dış görünüşüne göre ayırt edebilir miyiz? sorusuydu. Çünkü bu soru toplumda HIV pozitif kişilere karşı ön yargılarımız olup olmadığının bir itirafı gibiydi adeta. Arkadaşlarımız çoğunlukla “Ayırt edemeyiz” yanıtı vererek “Hangimiz HIV Pozitif” sloganımızın da temel düşüncesini kavradıklarını gösterdiler. Ortak olarak yanlış yanıt verilen birkaç soru vardı. Örneğin, genelde; “Şüpheli temas yaşandıktan sonra bağışıklık sisteminin HIV'e yanıtı 3 ayı bulur HIV testi yaptırılması gerekiyorsa 3 ayın sonunda yapılamalıdır” cevabını veremeyen arkadaşlarımız çoğunluktaydı. Yazının Devamı için
tıklayınız

 

Çöküşün esiğine gelmiş umutsuz bir kadının yürek burkan hikayesi. Ana Walace, Brooklyn'de yaşamını sürdüren, geçmişiyle mücadele eden HIV'le yaşayan bir uyuşturucu bağımlısıdır. İşleri yoluna koymak için bir AIDS yardım grubuna katılır. Grubun 'Yaşam Desteği'dir. Sevginin ve kaybetmenin, gerçek bir hikayeden uyarlanmış ilham veren sinemasal sunumu olan YAŞAM DESTEĞİ/LIFE SUPPORT Filminin gösterimini 1 Şubat 2009'da Lambda İstanbul LGBTT merkezinde gerçekleştirdik.
 

Yönetmenliğini  Nelson George’ un gerçekleştirdiği ve Queen Latifah, Wendell Pierce, Evan Ross, Anna Deavere Smith, Tracee Ellis Ross gibi oyuncuların rol aldığı filmin sonunda, katılımcıların film üzerine söyleşi ve yorumlarına yer verildi. Pozitif Yaşam Derneği Destek Merkezi sorumlusu Yasin Erkaymaz HIV/AIDS ile ilgili  genel bilgi aktararak toplumsal sorunlara başlıca değindi. Türkiye’de ki mevcut durum hakkında deneyimlerimizi paylaştığımız toplantıda, birçok danışana yüzyüze akran danışmanlığı yapan Yasin arkadaşımız katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.

  


Pozitif Yaşam Derneği’ne Bağışlarınız için Hesap Bilgilerimiz:


Garanti Bankası Cumhuriyet caddesi Şubesi/İstanbul

Şube kodu :
772  Hesap no : 629 99 21 (TL hesabı)

Hesap adı  :
  Pozitif Yaşam Derneği

 
  


Pozitif Destek Hattı


HIV Pozitif ya da HIV Pozitif yakınıysanız eğer:

Tel    : 0 212 288 38 48
GSM  : 0 533 600 18 48
    Web :
www.pozitifyasam.org
 


Pozitif Yaşam Destek Merkezi


    Tel    :  0 212 288 38 83
     Faks  :  0 212 288 38 84
     GSM  :  0 533 500 84 66

   E-posta göndermek isterseniz:

      [email protected]
      [email protected]
 

  
  
Pozitif Yaşam Derneği'
nin tanıtım filmini izlemek isterseniz  tıklayınız

   http://www.youtube.com/watch?v=BZz0ovzAZ9I

 
 


Pozitif  Yaşam Derneği’nin Kuruluş Amacı:
 HIV/AIDS ile yaşayan kişiler arasında bir iletişim ağı kurarak tedaviye erişimlerini kolaylaştırmak, yaşam kalitelerini  artırıcı bilgilendirme  çalışmaları yapmak, kendilerinin ve  yakınlarının fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan  güçlenmelerini sağlamak, yaşadıkları hak mahrumiyetlerinde savunuculuk görevlerini yerine getirmektir.

  


***

Bültenimiz en iyi İnternet Explorer 5+ 1024 x 768 pixel ekran çözünürlüğü ile görüntülenmektedir. PYD