Bültenimizdeki Konu Başlıkları

  • HIV Pozitif Memur Mahremiyet hakkını korumak için AIHM kapısında.
  • Sabancı Üniversitesi'nde master yapan stajyerimiz Tevfik'in kaleminden..
  • HIV/AIDS Stigması ve Başetme yolları ile ilgili makale..
  • İzmir ofisimiz güçlenmeye devam ediyor. Bu ay akran eğitimi için oradaydık.
  • HIV aşısında devrimsel gelişme!
  • Almanya AIHM'e giden türk kadınının başvurusunu reddetti!
  • HIV/AIDS'le yaşayanlar  terkedilmesi korkusundan ve yalnızlıktan şikayetçi..
       

HIV Pozitif memur,  mahremiyet hakkı için AİHM kapısında!

Mahremiyet ve tedaviye erişim hakkı ihlali yaşayan devlet memuru danışanımızın yaşadıkları, Bülent Ovacık tarafından Hürriyet Gazetesi için haberleştirildi..

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12403081.asp  - 03 Eylül 2009 Perşembe/Hürriyet
 

Bay X, 2004’te HIV Pozitif olduğunu öğrendi ama bunu başkalarının bilmesini istemiyordu. Hastanın bunu saklama hakkı yasal güvence altındaydı ancak tedavi için ismini belirtmesi istendi. Buna karşı dava açmak istediğinde de yine ismini yazması gerekti. O da AİHM’ye başvurdu. Mahkeme, sıraya bile koymadan başvuruyu değerlendirmeye aldı.

DEVLET memuru Bay X’e, 2004 Nisan ayında, HIV Pozitif teşhisi konuldu. Hastalığı çevresinde bilinmesin istiyordu. 2006’da yılında yılında CD4 testi alt sınırda çıkınca, hayati riski artan, ilaç tedavisine başlaması gereken Bay X, aylık 1500 lira tutan tedavi masraflarını karşılamak için çalıştığı kuruma başvurmak istedi. Ancak belgelere adını ve hastalığını açıkça yazması isteniyordu. Çalıştığı kurumun muhasebesinde tanıdıkları olduğu için durum iki kat daha zordu. Bir süre tedaviyi reddetti. İki yıl önce CD4 değerleri ve Viral yük değerleri fırsatçı enfeksiyonlara açık hale getirdi. Bay X, yaşamak için tedavi masraflarını, HIV taşıyıcıları ve yakın arkadaşlarının desteğiyle karşılamaya başladı. Daha sonra HIV taşıyıcılarına ve yakınlarına hukuki danışmanlık ve destek veren Pozitif Yaşam Derneği’ne başvurdu. Tedavi sırasında özel hayatının gizliliğini korumak için dava açamayacağını öğrendi. Adını ve kimliğini dava dilekçesine yazması gerekiyordu. Davalı taraf, kendisi aleyhine dava açan kişinin kimliğini ve teşhisi dosya içeriğinden öğrenecekti. Yazının devamı için tıklayınız 

Stajyerlik mi? O da ne!

Ben İ. Tevfik Karatop. Sabancı Üniversitesi Ekonomi mezunuyum, yine aynı üniversitede Kültürel Çalışmalar bölümünde master öğrencisiyim.  Pozitif Yaşam Derneği’nde (PYD) Eylül ayı boyunca staj yapıyor olacağım. Aslında,  Pozitif Yaşam’da geçirdiğim zamana staj demek bile istemiyorum. Genellikle staj,  yapmak zorunda olduğumuz sıkıcı zamanlardır öğrenciler için. Fakat benim Pozitif Yaşam maceram hayatımda en çok eğlendiğim, öğrendiğim ve muhteşem insanla tanıştığım güzel bir hikâye. Bu hikâyeyle beraber, bugünden itibaren Pozitif Yaşam’ın en büyük destekçi ve gönüllülerindenim.

Pozitif Yaşam Derneği’nin adına ilk olarak küçük bir araştırma için Türkiye’de HIV/AIDS ile  yaşayan kişiler hakkında bilgi ararken rastladım. Daha sonra Sabancı Üniversitesi Citibank projesinde PYD’yi görünce başvurmaya karar verdim. Yaz tatilimin son ayı bu güzel mekânda, güzel insanlarla geçti. Herhalde hayatta verdiğim en güzel kararlardan biri bana PYD’ye dâhil olup ömrüm boyunca dost kalacağım arkadaşlar kazandırdı. Sabahları işe gelirken yüzümdeki gülümseme geçirdiğim keyifli vakitlerin göstergesidir. PYD gönüllülerinden danışmanlara, danışanlardan stajyerlere herkes şu İstanbul’un sonbahar günlerini ilkbahara çevirdi benim için.

Doğruyu söylemek gerekirse diğer stajyerlerin başına gelen şey benim başıma gelmedi. Etrafımdaki insanlar HIV/AIDS konusunda çalışmamı desteklediler. Yavrum dikkat et sanada bulaşmasın sözlerini pek duydum diyemem. Tam aksine ailem ve arkadaşlarım bu konuda çalışıyor olmamdan çok memnundu. Yazının devamı için tıklayınız 

Toplumda kırılması gereken bir zincir: HIV/AIDS stigması ve Baş etme stratejileri
 

Nazan Tuna Oran*

Fisun Şenuzun**

Özet

Stigma yıllardan beri HIV/AIDS hastalarının yaşadığı önemli sorunlardan birisidir ve modern dünyanın hala en ciddi problemidir. Toplumların dini veya inanç sistemleri, korkuları ve önyargıları, kültürleri ve gelenekleri damgalama oluşumunda etkili olmaktadır.

HIV/AIDS konusundaki önyargı ve damgalamanın insanları riskli davranışlara yönelttiği, hastaların bildirimini engellediği ve toplumsal korkunun bulaşmayı arttırdığı belirtilmektedir. AIDS ile damgalamaya karşı savaşta hemşirelerin bu damgalama ve sessizlik duvarının yıkılmasında liderlik edecekleri bilinmektedir.

Bu açıdan hemşirelere önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu yazıda HIV/AIDS’e bağlı damgalamanın nedenleri ve sonuçları gözden geçirilmiş, damgalamaya karşı mücadele tartışılmıştır. Makalenin tamamı için tıklayınız 

HIV Aşısında Devrimsel Gelişme!
 

Deney aşamasında olan HIV aşısı ilk defa HIV bulaşma riskini yüzde 30 azalttı. Uzmanlara göre Tayland’da yürütülen çalışma HIV aşısının geliştirilmesi konusunda umutları yeşertti. Yine de geliştirilen aşı global bir aşı olarak kullanılmayacak ama gelecekte daha etkili bir aşı geliştirebilme ümitlerini artırdı.

Bundan önce denenmiş iki farklı aşının kombinasyonu olarak geliştirilen yeni aşı 16.000 kişilik gönüllü deney grubunda test edildi. Bu rakam bugüne kadar bir aşı için kullanılan en büyük deney grubu. Tamamı HIV negatif olan, yaşları 18-30 arasında değişen kadın ve erkek gönüllü grubunun yarısı aşılanırken diğer yarısı placebo olarak aşılandı (Yani aşılanmadılar fakat deneyin sonuçlarının etkilenmemesi için bu insanlara hiçbir etkisi olmayan aşı yapıldı). HIV bulaşması ile ilgili danışmanlık verilen tüm gönüllüler üç sene bayınca her altı ayda bir HIV testine tabi tutuldu. Araştırmanın sonucundan aşılanmamış gruptan 74 kişi enfekte olurken, aşılanmış gruptan yalnızca 51 kişiye HIV bulaştı. Bu çalışma .. yazının devamı için tıklayınız 

Akran eğitimi için tekrar İzmir’deydik…
 

12 -13 Eylül 2009 tarihlerinde “Pozitif Yaşam Derneği İzmir danışma ofisi” oluşturma çerçevesinde aramıza yeni katılan danışanlarla birlikte tekrarladık. Ocak 2009’da düzenlediğimiz ilk eğitimimizden farklı olarak bu eğitime HIV ile yaşayan arkadaşlarımızın eşleri de katıldı. 11 danışanın katılımıyla HIV/AIDS ile ilgili bilgilerimizi güncelledik.


Bu paylaşımda; Pozitif Yaşam Derneği yönetim kurulu başkanı Arzu Kaykı; Pozitif Yaşam Derneği’nin oluşumu, projeleri ve verilen danışmanlık hizmetleri,

Tekin Tutar; HIV/AIDS, Antiretroviral tedavi seçenekleri ve ilaca uyum, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için, HIV ile süren yaşamda dikkat edilmesi gerekenler

Psikolojik Danışmanımız Murat Yüksel HIV/AIDS ve ruh sağlığı, HIV’in psikolojik etkileri konusunda bilgiler verdi.

Erdem Akter ise, HIV/AIDS ve insan hakları çerçevesinde yaşanan hak ihlalleri, insan ve hasta hakları, ayrımcılık konusunda bir sunum yaptı…

Son olarak Pozitif Yaşam Derneği İzmir temsilcisi ve akran danışmanı Işıl Monkul, yaşanan hak ihlalleri ile ilgili vaka örnekleri, kazanılmış emsal davalar ve süren davalar konusunda bilgiler verdi…

Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği öğretim üyesi Profesör Deniz Gökengin‘in katılımıyla; HIV ile yaşayanların, özellikle çocuk sahibi olma konusundaki soruları, “HIV ile yaşamak çocuk sahibi olmaya engel değildir” şeklinde cevap buldu.. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Almanya'da AIDS hastası olan sevgilisinden, hastalığa yol açan HIV virüsü kapan genç bir Türk kadının yaptığı başvuruyu reddetti.
 

Almanya'nın Wiesbaden kasabasında yaşayan 1968 doğumlu A.Ç., 1995 yılında ölen sevgilisinin AIDS hastası olduğunu daha önce kendisine söylemeyen doktor aleyhine açtığı tazminat davalarından yerel mahkemelerde sonuç alamayınca, 2001 yılında AİHM'e başvurmuştu.

1995 yılından bu yana AIDS tedavisi süren genç kadın, Almanya aleyhine açtığı davada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin adil yargılanmayla ilgili 6., aile ve özel yaşama saygıyla ilgili 8. ve yaşama hakkıyla ilgili 2. maddelerinin ihlal edildiğini savunmuştu.

AİHM, genç kadının başvurusuyla ilgili olarak, Almanya'nın insan hakları ihlalinde bulunmadığına hükmetti.

Almanya'da yapılan duruşmalar sonucunda, A.Ç'nin, ''1993 yılından önce HIV virüsü kapmış olması ihtimalinin yüksek olduğu'' ve doktorun, ''hastasının AIDS taşıdığını bildirme yükümlülüğünün bulunmadığına'' karar verilmişti.

Kaynak:
Star

Tarih: 15:10:03 05.03.2009 

HIV/AIDS'le yaşayanlar Terk edilme korkusu ve yalnızlıktan dertli..
 

Suudi Arabistan bugüne kadar HIV/AIDS ile yaşayanların karşılaştıkları problemlerin üstünü örtmekle sabıkalı bir ülke.  New York Times’ın 2006 yılındaki haberine göre HIV ile enfekte olmuş insanlar genel olarak cinsel sapıklıklarının sonucu Allah tarafından cezalandırılmış günahkarlık olarak görüyor.

UNAIDS’in (Birleşmiş Milletler Ortak HIV/AIDS Programı) 2009 yılında yayımlanan son raporuna göre, Suudi Arabistan’da HIV Pozitif kişilerin resmi sayısına ulaşılamıyor. Fakat 2006 yılından itibaren artan HIV/AIDS vakaları ile artan bir kamusal bilinçten bahsedilebilir. Elbetteki Suudi Arabistan cinsel özgürlükler ve bu özgürlüklerin kısıtlanmasına bağlı birçok sorun yaşıyor ama HIV/AIDS konusunda yerel bir gazetede çıkan kapsamlı haber bu konuda umut veriyor.

Saudi Gazette’nin “HIV/AIDS hastaları Terkedilme ve Yalnızlıktan Dertli”  başlığı ile verilen haberde 36 ve 40 yaşlarında HIV Pozitif olan kişilerin yaşadıkları da ayrıntılı bir şekilde kendi ağızlarından aktarılmış. Abu Ahmad (36) tanı aldıktan sonra ailesi tarafından terk edilmesini ve sürdüğü şizofrenik hayattan bahsediyor. En yakınlarına bile terk edilme korkusundan dolayı sağlık durumu hakkında bilgi veremediğinden dert yakınıyor.  11 yıl önce tanı almış Umm Abdullah (40) kocasından cinsel yolla enfekte olduğunu ve ailesi tarafından terk edilmesinden bahsediyor. Yazının devamı için tıklayınız  

Pozitif Yaşam Derneği’ne Bağışlarınız için Hesap Bilgilerimiz:


Garanti Bankası Cumhuriyet caddesi Şubesi/İstanbul

Şube kodu : 772  Hesap no : 629 99 21 (TL hesabı)

Hesap adı  :  Pozitif Yaşam Derneği 


Pozitif Destek Hattı


HIV Pozitif ya da HIV Pozitif yakınıysanız eğer:

Tel    : 0 212 288 38 48
GSM  : 0 533 600 18 48
    Web :
www.pozitifyasam.org
 


Pozitif Yaşam Destek Merkezi


Tel    : 0 212 288 38 83
Faks  :  0 212 288 38 84
 GSM : 0 533 500 84 66

   E-posta göndermek isterseniz:

      [email protected]
     [email protected]
 

  
  
Pozitif Yaşam Derneği'
nin tanıtım filmini izlemek isterseniz  tıklayınız

   http://www.youtube.com/watch?v=BZz0ovzAZ9I

  

Pozitif  Yaşam Derneği’nin Kuruluş Amacı: HIV/AIDS ile yaşayan kişiler arasında bir iletişim ağı kurarak tedaviye erişimlerini kolaylaştırmak, yaşam kalitelerini  artırıcı bilgilendirme  çalışmaları yapmak, kendilerinin ve  yakınlarının fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan  güçlenmelerini sağlamak, yaşadıkları hak mahrumiyetlerinde savunuculuk görevlerini yerine getirmektir.

 
 

***

Bültenimiz en iyi İnternet Explorer 5+ 1024 x 768 piksel ekran çözünürlüğü ile görüntülenmektedir. PYD ©