Skip to content Skip to footer

Pozitif Yaşam Derneği HIV/AIDS ile ilgili doğru bilgileri vermek ve özellikle HIV vakalarında 4. büyük il olan Antalya’da konuya duyarlılık yaratmak için basın toplantısı düzenlendi. 3 Eylül 2009 Perşembe günü saat: 11:00’de Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan toplantıda, HIV/AIDS’in Dünyadaki yayılım hızında gerilemeye olduğu ancak Türkiye’deki sayılarda hızlı bir artış gözlendiği belirtildi.

3 Eylül 2009 Perşembe günü saat: 11:00’de Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Arzu Kaykı:  konuşmasında; Artık HIV/AIDS ile ilgili konuşmanın zamanının geldiğini, yersiz korkular yerine bilgilenmenin, korumanın ve korunmanın gerektiğini bildirdi.

Dernek Başkanı Kaykı: “Buradan halka sesleniyoruz; test yaptırın, durumunuzu öğrenin. Hem kendinizi hem de sevdiklerinizi koruyun. Karar vericilere sesleniyoruz; Sayılar hızla artıyor. HIV/AIDS’i gündeminize alın. Koruma, test ve destek programınızı geliştirmede iş birliği yapalım. Ve HIV ile yaşayanlara sesleniyoruz; korkmayın. Tedavinizi alın, artık gelişmiş ilaç seçenekleri ile sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın mümkün. Mutlaka bize ulaşın” mesajını verdi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Rabin Saba HIV/AIDS’in tıbbi ve bilimsel boyutunda Dünyada, Türkiye’de ve Antalya’da ki HIV/AIDS sayılarına vurgu yaparak, Dünyada yeni vaka sayılarında gerileme görülürken, Türkiye sayılarında hızlı bir artış olduğunu belirtti. HIV’in sosyal ilişkilerle, aynı ortamda bulunmakla, öpüşmekle, terle, tükürükle ve sivrisinekle bulaşmadığının altını çizdi. HIV’in artık Dünya Sağlık Örgütü tarafından kronik hastalıklar listesine alındığını belirten Saba, özellikle Antalya’da kişilerin çoğunlukla ileri AIDS evresinde tanı aldıklarını dile getirdi. HIV’in ortalama 2 ila 13 yıl ortalama belirtisiz bir dönemi olduğunu söyleyen Doktor Saba bu sürede kişilerin AIDS evresine gelmelerinin önüne geçmek için erken dönemde test yaptırmanın önemine değindi.

Son olarak konuşan Pozitif Yaşam Derneği Antalya hukuk danışmanı Av. Soner Ustaoğlu HIV ve İnsan hakları sunumunda, mevcut yasal düzenlemede HIV pozitif olmanın çalışmaya, evlenmeye, çocuk sahibi olmaya, öğrenim görmeye engel olmadığını ve özellikle HIV ile yaşayanların haklarının Anayasa’daki ayrımcılık maddesi ile korunduğunu belirtti. Ancak yasaların uygulamasındaki kişisel verilerin mahremiyeti sağlanamadığı için çoğu kez hukuk yollarına başvurulamadığına değindi. Bu gün gündemde olan HIV Pozitif devlet memuru haberine gönderme yapan Ustaoğlu, “iç hukuk” yollarını tüketmeden yapılan başvuruyu AİHM’in kabul etmesinin, Türkiye’deki yasal zeminde kişisel verilerin gizliği konusunun önemini bir kez daha gösterdiğini söyledi