Skip to content Skip to footer

Uluslararası AIDS Cemiyeti(IAS) tarafından düzenlenen Uluslararası AIDS Konferansının 22.’si (AIDS2018) bugün Amsterdam’da başlıyor. Dünyanın birçok ülkesinden 15.000’i aşkın bilim insani, aktivist ve politikacı 5 gün boyunca HIV/AIDS hakkında son gelişmeleri, küresel hedeflerde gelinen durumu ve aşılması gereken sorunları konuşacak.  Haftasonu birçok farklı kuruluşun düzenlediği çalıştaylar ile konferansa hazırlıklar yapıldı. Çalıştayların yanında Küresel Köy(Global Village) adlı fuar alanının da açılışı yapıldı. Bu alanda HIV/AIDS alanında çalışan birçok farklı Sivil Toplum Örgütü kendi standında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verecek, formlarda tartışmalar yapılacak; danslar, tiyatrolar ve gösteriler düzenlenecek. Bu anlamda AIDS2018 sadece bilimsel oturumların gerçekleştiği bir konferans olmaktan çok daha öte bir anlam taşıyor. 800’e yakın basın mensubunun da takip edeceği konferansa Birleşmiş Milletler, Üniversiteler, düşünce kuruluşları ve devlet organları da üst düzey katılım gösterecek.

Tüm gelişmelere rağmen 2017 sonu itibariyle 36.9 Milyon HIV ile yaşayan bireyle küresel hastalık yükü anlamında en önemli halk sağlığı problemlerden birisi olmaya devam eden HIV/AIDS’e karşı verilen mücadele bu sebeple birçok farklı kuruluşun ortaklığına gerek duyuyor. Birlemiş Milletlerin 2030 yılında AIDS ilişkili ölümleri sonlandırmanın yanında yeni HIV enfeksiyonunu sıfırlama yönündeki hırslı hedefleri de gerekliliğin en temel sebeplerinden birisi.

Oldukça yoğun program içerisinde 100’den fazla oturum ve 1000’i aşkın konuşma gerçekleşecek. Fuar alanı ise sivil toplum örgütlerinden ilaç şirketlerine, ev sahipliği yaptığı onlarca kuruluş ile bir şölen alanını andırıyor. Tüm bunların yanında aktiviteler fuar ve konferans merkezi ile(Amsterdam RAI) kısıtlanmamış olup şehrin farklı lokasyonlarında daAIDS2018 çatısı altında harici birçok etkinlik de organize edilmiş durumda. Türkiye’de bulunan HIV ile yaşayan bireyler adına takip edeceğimiz konferanstan sayfamızda paylaşımlarda bulunacağız. Bugünün programında yer alan önemli oturumlardan bazıları: -Dünya Sağlık Örgütü tedavi rehberinde antiretrovirallerin(özellikle dolutegravir) kullanımına dair yapılan son güncellemeler -Teşhis ve tedavi için ulaşılamayan gruplara erişmek adına  -Akut HIV enfeksiyonunda antiretrovirallerin acil kullanımı  -Pediatrik HIV vakalarına ve genç bireylere(15-24 yaş) ulaşabilmek yönünde atılması gereken adımlar -HIV/AIDS tedavisi(tam kür) ve remisyonuna dair yapılan biyomedikal araştırmalarda gelinen son noktalar.

Günlük gelişmeleri takip etmek için bizi takipte kalınız. Ali İhsan Nergiz